Genel

İstanbul’da satılık yalılara talep arttı!

Doğal güzellikleri, tarihi yalıları, ulaşımı, sessiz sakin sokaklarıyla İstanbul’un cazibe merkezlerinden olan Beykoz, Türkiye genelinde değerli ilk 10 ilçe arasında yer alıyor. Otoyol ve köprüye yakınlığı nedeniyle, ulaşım anlamında da büyük kolaylığa sahip. İlçede toplamda 109 adet yalı bulunuyor.

Doğal güzellikleri, tarihi yalıları, ulaşımı, sessiz sakin sokaklarıyla İstanbul’un cazibe merkezlerinden olan Beykoz, Türkiye genelinde değerli ilk 10 ilçe arasında yer alıyor. Para Dergisi’nden Ayşegül Küçükkurt Zor’un haberine göre; son dönemde iş adamlarının, ünlülerin ve yatırımcıların mercek altına aldığı ilçe, en çok tarihi yalılarıyla dikkat çekiyor. Otoyol ve köprüye yakınlığı nedeniyle, ulaşım anlamında da büyük kolaylığa sahip. İlçede toplamda 109 adet yalı bulunuyor. Bu yalılardan birinci sınıf tarihi eser 18 adet, ikinci sınıf eski eser 64 adet, üçüncü sınıf eski eser 27 adet. Ortalama fiyatlar ise 3 milyon TL ile 450 milyon TL arasında değişiyor. Tabii yalının konumu, oda sayısı, sosyal olanakları gibi özellikleri fiyatta belirleyici etkenler. Gayrimenkul uzmanlarına göre yalıların satışa çıkma nedenleri genellikle ailevi sebepler, ekonomik sıkıntılar ya da miras bölünmeleri.

İstanbul’da her yıl yalıların yüzde 10’u satışa çıkarılıyor. Bunun en büyük nedeni ise aile büyüklerinin vefatı ve ekonomik sıkıntılar. Özellikle pandemi ile beraber gayrimenkulde olan alışkanlıkların değişmesi de buna etken sebeplerden biri.

RE/MAX Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran; “Bazı aileler daha sakin yerlere taşınmaya başlarken holding binası olarak kullanılan yalıların da boşaldığına tanık olabiliyoruz. Yabancı yatırımcıların yalılara olan ilgisi yüksek” diyor ve Dubai’den, Katar’dan, Kuveyt’ten çok ciddi fiyat teklifleriyle yalı sahibi olmak isteyen iş adamlarının olduğunu belirtiyor.

Sanat, iş ve siyaset dünyasından pek çok ünlü ismin tercih ettiği Beykoz ilçesi, Anadolu Yakası’nın en gözde lokasyonlarından biri. İstanbul Sarıyer ilçesinden sonra en fazla yalı sayısına sahip olan ilçe, birinci sınıf tarihi eser niteliğinde 18, ikinci sınıf tarihi eser niteliğinde 64, üçüncü sınıf tarihi eser niteliğinde ise 27 olmak üzere toplam 109 tarihi yalıya ev sahipliği yapıyor. Beykoz’da yalı fiyatları ise ortalama 5 milyon TL’den başlıyor ve 300 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

METREKARESİ 11 BİN TL

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Boğaz’ın incisi Beykoz’un konut, turizm, sağlık ve eğitim anlamında değişime uğradığını söylüyor. “Önceleri işçi kesiminin tercih ettiği ilçe, son yıllarda üst gelir seviyesi yüksek kişilerden de talep görüyor. Beykoz 2B arazilerinin yanı sıra bazı ilçelerinde gözle görülür bir plansız yapılaşmaya sahip. Hatta nüfusun 1/4’e yakını tapusuz gecekondu tipi evlerde oturuyor” diyen Özelmacıklı, ilçede yer şekillerinin engebeli olmasından kaynaklı, plansız yapılaşmaya da sebep olduğunu belirtiyor. Satılık villa ve yalılar açısından eski yerleşim yeri olan bölgeler ön planda. Yalıköy, Paşabahçe, Hisar ve Kanlıca’nın müstakil ve eski tip konut tarzını koruyabilen mahalleler olarak öne çıkıyor. Özelmacıklı, Beykoz’daki satılık yalılar ve fiyatları hakkında ise şunları anlatıyor:

“Beykoz’u diğer bölgelerinden ayıran önemli özelliği ise sakinliği diyebiliriz. Özellikle diğer zor arazi koşulları nedeniyle, sahil koridoruna göre ışıltı, uğultu ve eğlenceden uzak sakin bir komşuluk çevresine sahip. İlçenin bir diğer avantajlı durumu ise ikinci ve üçüncü köprüye olan yakınlığı. Özellikle Kavacık Riva otobanı, ilçenin ulaşımda büyük avantaj sağlıyor. Fiyatlar açısından çok geniş bir aralıktan bahsedebiliriz. Çünkü manzara, konum, arsa metrekaresi, yalıların yaşı, tarihi gibi birçok farklı etken söz konusu. Taşınmaz metrekare değerlerinin minimumda 11 bin TL seviyesinden başladığını söyleyebilmek mümkün.”

İstanbul kıyılarında 660 yalı

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’nda toplamda 660 yalı bulunuyor. Bunlardan 366’sı birinci ve ikinci derece tarihi eser niteliğinde yer alıyor. Boğaz’daki yalılar en çoğu Sarıyer tarafında yoğunlaşıyor. Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Bu yalıların fiyatlarını belirleyen en önemli etken bulundukları semt. Boğazdaki yalıların en değerlileri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü arasında yer alıyor.

85 SATILIK YALI İLANI

Sahibindencom’a göre; Beykoz’un en önemli tarihi değerleri arasında yalılar ilk sırada. 2021 yılı içerisinde 85 tane satılık yalı ilanı verilmiş. Yalıların fiyat aralığı ise 3 milyon 250 bin ile 440 milyon TL arasında değişiyor. Beykoz bölgesinde 2019-2021 arasında satışa çıkarılan yalıların ortalama fiyatı ise TL bazında yüzde 133 oranında artış göstermiş. Boğaz hattı içerisinde bulunan Beykoz’da pek çok farklı tipte tarihi yalı bulunması ve bölgenin yakın zamanda hayata geçirilen önemli ulaşım projelerinin kavşak noktasında olması, ilçedeki tüm gayrimenkullere olduğu gibi yalılara olan talebi de olumlu etkiliyor. İlçe, boğaz hattı üzerinde yer alması nedeniyle İstanbul’un tarihi dokusunun değerli bir parçasını oluşturuyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hizmete girmesiyle birlikte, Anadolu Yakası’ndaki bağlantı noktası konumundaki bölgenin erişilebilirliği ve tercih edilirliği hızla arttı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ardından hizmete giren Kuzey Marmara Otoyolu’nun da ilçe sınırlarından geçmesi, ilçenin her yöne ulaşımını kolaylaştırdı ve bu bölgeye yönelik talep hızla arttı. Tarihi ve mimari özgünlükten dolayı da bu bölgedeki yalılar tercih ediliyor.

450 MİLYON TL’YE KADAR YALI VAR

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Yunus Takmaz da, diğer gayrimenkul uzmanları gibi Beykoz’un konumu, ulaşımı ve diğer ilçelere göre nüfus yoğunluğunun azlığından dolayı tercih edildiğinin altını çiziyor. Trafik yoğunluğunun daha düşük olması ve doğa açısından yeşilin en yoğun olduğu ilçe olması bu bölgeyi daha cazip hale getiriyor. Takmaz; “Beykoz bölgesinde ve Boğaz hattında, gayrimenkul satışları dövizden TL’ye dönülme zorunluluğu, lüks konut vergisinin, emlak vergisi değerine göre belirlenecek olması ve pandemi süresince sokağa çıkma yasakları ile bahçe kullanımlı ve müstakil taşınmazların tercih edilirliğinin arttığı görülüyor” derken, yalı fiyatlarının 15 milyon TL ile 450 milyon TL arasında değiştiğini söylüyor. Bu aralıkların olmasının sebebi, yalıların kapalı kullanım alanları, nitelikleri, kullanılabilirliği, eski eser olup olmaması, bakım gerektirip gerektirmediği, projeye uygunlukları ve yasal durumları, yalıların bulunduğu arsa alanı, rıhtımı, iskelesi olup olmaması, konumu ve cephesi gibi pek çok etkenden kaynaklanıyor.

Tolga İDİKAT / Emlakjet CEO’su

“Beykoz’un son bir yılda cazibe merkezi haline geldi”

Pandemiyle birlikte konut tercihleri önemli oranda değişti, İstanbul’da villa yerleşimlerinin yoğun olduğu Anadolu Yakası’nda Çekmeköy ve Beykoz gibi bölgelere talebin arttığını gördük. Beykoz ilçesindeki konut aramaları iç verilerimize göre bu yıl mayıs ayında geçen yıl mayısa göre yüzde 79 daha fazla. Aynı dönemde İstanbul’daki konut aramaları artışı yüzde 27. Bu verilere bakarak Beykoz’un son bir yılda cazibe merkezleri arasına girdiğini söyleyebiliriz. Beykoz yeşil alanının büyüklüğü, merkeze kolay ulaşım imkânı ve Anadolu Yakası’nın sakin mahalle havasının buluştuğu ideal yaşam alanlarından. Yine iç datalarımızdan Beykoz ilçesinin son beş yılda yıllık ortalama yüzde 12 değer artışı kaydettiğini görüyoruz. Beykoz gibi lüks konut yoğunluğunun olduğu ve ortalama fiyatların 3 milyon TL’nin üzerinde olduğu bir bölgede bu oranda fiyat artışı bölgeye talebin her yıl daha fazla arttığına işaret ediyor. Boğaz hattının Anadolu Yakası’nda büyük bir bölümünü oluşturan Beykoz’da yalı daireleri İstanbul’un en göz önündeki portföyleri arasına giriyor. Beykoz içindeyse yalılar için en önemli bölgeler Kanlıca ve Anadolu Hisarı bölgeleri. Denize sıfır ve tarihi yalı binaları bu bölgede tüm bina olarak 100 milyon ile 500 milyon arasında fiyatlandırılır iken, denize yolun karşısından bakan yalı dairesi diye tabir edilen daireler 15-25 milyon TL fiyat aralığında satışa sunulabiliyor.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya