Emlak Haberleri

İstanbul’daki yatırımların ne kadarı vatandaşlık için?

Yabancılar vatandaşlık alabilmek için gayrimenkul yatırımlarını artırdı. EVA Gayrimenkul Değerleme, 2022 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de  gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını analiz etti. İşte o veriler…

EVA Gayrimenkul Değerleme, 2022 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de  gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını analiz etti. 2022 yılı ilk üç aylık döneminde yabancıların Türkiye’de gerçekleştirilen 17 bin 86 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 17,7’si vatandaşlık edinimi amacıyla yapıldı.

Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 3 bin 22 adet olarak belirlenirken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 77,6’lık kısmının İstanbul’dan alındığı belirlenirken, vatandaşlık için alınan gayrimenkullerin yüzde 90’a yakını ise İstanbul, Antalya ve Ankara’dan edinildi.

Peki en çok hangi ülke vatandaşları Türkiye’den gayrimenkul aldı? İşte merak edilen o veriler…

Yabancıların 2022 yılı ilk üç aylık döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık amacıyla Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sıraya İran yerleşti. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Filistin, Çin, Rusya Federasyonu, Ürdün ve Lübnan takip etti.

İSTANBUL ZİRVEDE

Yabancıların, 2022 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık amacıyla aldıkları gayrimenkullerde en çok tercih ettikleri il megakent İstanbul olarak belirlendi. Megakent İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, İzmir, Mersin, Muğla, Bursa, Trabzon ve Sakarya izledi.

İSTANBUL’DAKİ YATIRIMLARIN NE KADARI VATANDAŞLIK İÇİN?

Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2022’nin ilk üç aylık dönemi itibariyle 7 bin 380 olarak kaydedildi. Bu yatırımın da, yüzde 31,8’lik kısmının vatandaşlık başvurusu için alınan gayrimenkuller olduğu tespit edildi. 2022’nin ilk üç ayında vatandaşlık için alınan gayrimenkullerdeki İstanbul yatırımlarında ilk sıraya İran yerleşti. Bu ülkeyi Irak, Afganistan, Yemen, Pakistan, Filistin, Mısır, Rusya Federasyonu, Cezayir ile Ürdün izledi.

Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar ilçeleri ilk üçe yerleşti. Bu ilçeleri de sırası ile Kağıthane, Başakşehir, Büyükçekmece, Bağcılar, Fatih, Küçükçekmece ve Zeytinburnu takip etti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya