Emlak Haberleri

İsveç’te kira krizi!

İsveç’te Sosyal Demokratların liderliğinde olan devletin konut sahiplerinin kiralarını artırmasının önüne geçen yasaya uygun davranmaması tepkilere neden oldu.

İsveç’te Sosyal Demokratların liderliğinde olan devletin konut sahiplerinin kiralarını artırmasının önüne geçen yasaya uygun davranmaması tepkilere neden oldu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; İsveç’te 2019’da Sosyal Demokrat Parti liderliğindeki azınlık hükümeti, ayakta durmak amacıyla sağa sunduğu tavizlerin tepkiler getirmesiyle güven oylamasıyla karşılaşmış durumda. Başbakan Stefan Löfven’in, İsveç’te konut kira fiyatlarının diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha düşük olmasına fırsat veren kira kontrolü yasalarında sağ partilerden gelen baskıyla değişikliğe gitmeyi öngördü. Bu değişiklik girişimine tepki yağdı. İsveç’te yaşanan krizin kökünde, ülkedeki kiraların kontrolü ve verilen tavizler yer alıyor.

KİRALAR NASIL BELİRLENİYOR?

İsveç’teki konut kira fiyatları ve zamlar, katı bir toplu pazarlıkla belli oluyor. Konut sahipleri ile kiracılar arasında doğrudan pazarlık yerine, İsveç kiracılar birliği Hyresgästföreningen; bütün kiracı kişiler için mülk sahipleriyle pazarlığa oturuyor. Bu düzenlemeyle, konut sahiplerinin Hyresgästföreningen ile müzakereye başlamadan kiralara zam yapması engelleniyor. Stockholm gibi şehirlerde kira fiyatlarının diğer Avrupa şehirlerinde olduğu kadar artmamasının altında da ülkede uygulanan bu özel politikanın etkili olduğu ifade ediliyor.

Kira yönetmeliğinin İsveç hükümetini düşme noktasına getirmesi de, azınlık hükümetinin kurulduğu 2019 Ocak’ta sağdaki Merkez Parti ile Liberallere sunulan tavizler sebebiyle ortaya çıkıyor. Verilen tavizler arasında, kira fiyatlarının ev sahipleri tarafından belirlemesi de yer alıyordu.

Fakat Sol Parti tarafından bu öneri reddedildi. Partinin lideri Nooshi Dadgostar İsveç Radyosu’nda, “Bir güven oylamasına doğru gidiyoruz. İnsanların kiralarını yükseltmeye bu kadar kararlı olmalarının endişe verici olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya