Emlak Haberleri

İzmir Uzundere kentsel dönüşüm projesinde teslimler başlıyor!

İzmir Uzundere’de devam eden kentsel dönüşüm projesinin ilk iki etabını başarıyla tamamlayan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, üçüncü etap kapsamındaki hak sahipleri için kura çekimi yapmaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yer alan habere göre; proje tüm etaplarıyla tamamlandığında Uzundere yenilenmiş altyapısı, parkları, yeşil alanları, sosyal ve kültürel merkezleriyle Karabağlar’ın örnek mahallesine dönüşecek.

Bugüne kadar birinci ve ikinci etapta 817 bağımsız birimin teslimini yapan Büyükşehir Belediyesi, üçüncü etap kapsamında bin 426 bağımsız birim için yapım ihalesine çıkacak. İhale hazırlık çalışmaları süren dördüncü etap kapsamında ise bin 315 bağımsız birimin yapılması planlanıyor.

Proje sona erdiğinde 3 bin 800 bağımsız birimin yer alacağı Uzundere’de gençlik merkezi, spor kompleksi, sosyal ve kültürel merkezler, açık pazar alanı, otopark alanları bulunacak ve 67 bin metrekare yeşil alan oluşturulacak.

Uzundere’deki kentsel dönüşüm alanında inşaatına başlanan altyapı galeri sistemiyle de Türkiye’de bir ilke imza atılacak. Galeri sistemiyle atık su, içme suyu, yağmur suyu, elektrik ve veri hatları yer altındaki galeri içinde toplanacak. Böylece herhangi bir arıza durumunda tüm aksaklıklar galeri içine girilerek, asfalt kazılmadan, kaldırımlar bozulmadan tamir edilebilecek. Bu model diğer kentsel dönüşüm alanlarına da entegre edilecek.

Depreme dayanıklı evlerimiz olacak

Üçüncü etap için kura çekimini ve tahliye zamanını bekleyen bölgedeki yurttaşlar ise oldukça heyecanlı. Üçüncü etap için sözleşmeyi ilk imzalayanlardan Zöhre Yücel, “2004’ten beri buradayız. Evimizi tek kat olarak almıştık, üst katı biz yaptık. Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi başlayınca belediye güvencesi olduğu için hemen sözleşmemizi imzaladık. Depreme dayanıklı evlerimiz olacağı için çok mutluyuz” dedi. Hüseyin Yücel ve eşi Dudu Yücel de heyecanla binalarının başlamasını bekleyenlerden. Hüseyin Yücel, “1987’de buraya gelerek arsa aldık, gecekondu olarak evimizi yaptık. Bir kat üstüne çıktık. Bütün mahalle böyle. Evler sağlıklı yapılmadı. O nedenle Büyükşehir’in burada kentsel dönüşüm projesi başlatması çok iyi oldu. Şimdi evimizi verip iki daire alacağız. Çok iyi bir yaşam alanına kavuşacağımızı biliyoruz” dedi.

İzmir Uzundere kentsel dönüşüm projesinde teslimler başlıyor!

Uzundere kentsel dönüşüm proje ofisinde görev yapan Büyükşehir personeli Ergin Dayı ise mahalle halkıyla artık akraba gibi olduklarını ifade ederek “Üçüncü etap için bölge halkı oldukça heyecanlı. Biz bunu birebir yaşıyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm süreci ‘Hadi evinizden çıkın’ şeklinde başlamıyor. Önce kentsel dönüşümü bir kenara bırakıp burada yaşıyormuş gibi mahalleyi ve buradaki insanları tanımaya çalışıyoruz. Vatandaş nasıl yaşıyor, kendimizi onların yerine koyuyoruz. Bir süre sonra onlar da bizi akrabası gibi görmeye başlıyor. İlçe belediyesiyle ya da bir sağlık kuruluşuyla bir işleri olursa yardımcı oluyoruz. Böylece kendini iyi ve güvende hissediyor. Sonrasında da ilişkimiz bitmiyor. Anahtarlarını teslim ettiğimiz, dairelerine yerleşen aileler bile bizi hala arıyorlar. Öte yandan çok kapsamlı bir süreç söz konusu. Proje tanıtımı, uzlaşma, sözleşme imzaları, tapu devirleri, ihale süreci derken burada herkesle komşu gibi oluyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya