Emlak Haberleri

İzmir’de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

İzmir’de kentsel dönüşüm için gözlerin çevrildiği en önemli bölgelerden biri olan Ege Mahallesi’nin birinci etabı için yapılan kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesi, sonuçlandı. 3 firmadan teklif sunulan ihaleyi Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. aldı. 

Yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını devam ettiren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin Ege Mahallesi’nde birinci etap için açtığı ihale sonuçlandı. Üç firmadan teklif verilen kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesini Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. kazandı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi bütün kentsel dönüşüm projelerinde olduğu gibi Ege Mahallesi’nde de yerinde dönüşüm yaparak mahallenin kültürel zenginliğini ve renkliliğini koruyan bir proje hayata geçirecek.

ÜÇ FİRMADAN TEKLİF GELDİ

İhale dün İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda gerçekleştirildi. İhaleye İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON A.Ş., Akfen İnşaat Turizm ve Tic. A. Ş. ve Canyapı İnşaat Turizm Madencilik Gıda San. ve Tic. A.Ş. ile Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe başkanlığında toplanan encümen huzurunda teklifler açıldı. Belediye Encümeni tarafından mali tekliflerin değerlendirmesi sonucunda ihaleyi Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. kazandı.

DİĞER ETAPLAR İÇİN UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Ege Mahallesi’nde birinci etap kentsel dönüşüm çalışması için yüzde 100 uzlaşı sağlayan Büyükşehir, proje alanında bulunan hak sahiplerinin tapularını devir almıştı. Birinci etap ihalesi kapsamında Ege Mahallesi’nde yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanında ticaret, ofis ile iki adet konut bloku yapılacak. Dönüşümün tamamı, yeni şehir merkezinde bulunan, doğusunda Meles Çayı, batısında İZBAN demiryolu hattı ve Kahramanlar Mahallesi, kuzeyinde Liman Arkası yer alan, bugün işlevini yitirmiş sanayi alanlarıyla sınırlanmış 7 hektar büyüklüğündeki bölgede gerçekleştirilecek. Büyükşehir, projedeki diğer etaplar için uzlaşma görüşmelerini sürdürüyor.

PROJE KATILIMCI SÜREÇLE HAZIRLANDI

Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi hem bölgenin kültürel, tarihi ve ekonomik değerleri hem de bölgede yaşayanların kültürel zenginliği ve renkliliği hesaba katılarak oluşturuldu. Proje, bölgede yaşayan Roman vatandaşların düşünceleri göz önüne alınarak katılımcı bir süreçle hazırlandı.

Konut alanları ve ortalarında özelleşmiş yeşil alanların olduğu proje kapsamında Kahramanlar Bölgesi ile yaya bağlantısının yapılması, kültür merkezi ve ticari fonksiyonlarla bölgenin şehre entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor. Alanda bulunan ve bugün kahvehane olarak işletilen Aya Yanı Ligaria Kilisesi’nin restorasyonu da proje kapsamında gündemde.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya