Emlak Haberleri

Kapadokya’da sit alana konut inşa ediliyor iddiası!

Kapadokya, Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Kapadokya’da toplu konutlaşma gittikçe hızlanıyor. Sit alanlarına da konut inşa edildiği ileri sürülüyor.

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya köşesinde Kapadokya’da sit alanına konut inşa edilmesini kaleme aldı.

İşte Muharrem Sarıkaya’nın ‘Kapodokya’yla giren kıran’ başlıklı yazısı…

İç Anadolu bölgesinde özellikle hayvanlarla ilgili bir hastalık yayılmaya başladığında, yöre halkı, “Kıran girdi…” der.

Nevşehir Valiliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Hacıbektaş Veli Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Kapadokya’nın tanıtım stratejisinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir Çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştay’da konunun uzman temsilcileri yer aldı.

 

 

 

Kapadokya’ya kıran girdiği belli oluyor, önlem alınmazsa ağır sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Hastalığın yayıldığı da iki yer bulunuyor, 1- Hızlı konutlaşma ve toplu konutlar, 2- Kapadokya’yı özünden, kültüründen ayıran; gittikçe kitlelerin düşünsel hafızasında başka bir algı oluşturan diğer turizm etkinlikleri…

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’da da bu alanlarda konut olmayacağını belirtiyor.

“Burada  TOKİ  olur mu?” diyerek söze başlayan Bağlıkaya, yapılanmanın bir kanser gibi her bir yere ulaştığını, benzer durumla geçmişte karşılaşmış birçok yerin ciddi problemlerle uğraşmış olduğunu belirtti.

Kapadokya Alan Bölge Başkanlığı aslında böyle bir durum için izin verilmemesi, alana bütüncül yaklaşılması amacıyla hayata geçirildi.

Ancak, kamu kurumları arasındaki farklı bakış açıları, kişilerin daha büyük evlerde yaşama baskısı ve siyasi bazı tercihler karar alma mekanizmalarında da etkili oluyor.

BİR AY SÜREYLE İKİ ZIT KARAR

Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, konuya ilişkin iki belge gösterdi, bu iki belge arasında tam bir ay süre bulunuyor.

İlki 27 Şubat tarihinde alınan bir karar ve kararda 1’inci ve 3’üncü derece doğal SİT alanı olması sebebiyle aynı alanlarda inşaat yapılması onaylanmamış.

İkincisi ise bu tarihten 15 gün geçtikten sonra yine aynı alan 12 Mart’ta alınmış ve inşaat yapılması onaylanmış. Bu 15 gün içinde neler yaşandığını ve bu kararın verildiğini Göreme Belediye Başkanı da merak ediyor.

“Orası SİT alanının tam da göbeği…” deniyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya