Toki Haberleri

Karacasu’ya ikinci TOKİ yolda

Karacasu Belediye Meclisi, Zeki İnal başkanlığında yapılan yılın son toplantısında AK Partili eski Belediye Başkanı Emin Mete döneminde kazandırılan TOKİ’den sonra ikinci TOKİ konutları için karar aldı.

GÜLAY ÖZTEKİN- Belediyenin yer göstermesi durumunda 150 konutlu TOKİ için alınan meclis kararı, esnafın zararına olacağı düşüncesiyle muhalefet meclis üyelerinin tepkisini çekti.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, ilçeye yatırım gelmesi için sık sık Ankara’ya gitmesinin ilk meyvesini almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek ilçeye TOKİ konutları yapılması için söz alan Başkan İnal, 150 konutlu yapılması planlanan TOKİ konutlarına belediye arazisinden yer temin edilmesi ve yapılacak işlemler için belediye başkanlığına yetki verilmesi konusunda meclis kararı aldı. Yapılan oylamada CHP’li Meclis üyesi Nuri Öncü ve İbrahim Kayahan’ın çekimser oy kullanırken Muammer Yıldız, İbrahim Kayahan, Erdinç Gümüş ve İYİ Partili Nail Kurt’un hayır oylarına karşın AK Parti ve MHP’nin oylarıyla ilçeye TOKİ konutları yapılması gündeme alınıp oy çokluğu ile kabul edildi.

CUMA MAHALLESİ’NDE OLACAK
Cuma Mahallesi’ndeki mezarlık yanında bulunan Topraklık mevkiinde önceki belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı döneminde satın alınan ve 25 dönümünün güneş enerjisi projesi için ayrıldığı 100 dönüm arazinin iki ayrı parsele ayrılmış 40 dönümünde 150 konutlu TOKİ evleri yapılacağı bildirildi.

BELEDİYENİN NE KARI VAR?
Meclis üyelerinin, “Belediyenin bundan ne karı var?” şeklindeki sorusu üzerine konuşmasına devam eden Başkan İnal, “Yeri bağışlamayacağız, belli bir bedel karşılığında satacağız. TOKİ için talep çok fazla. Ankara’ya gittiğimde önce ben bir parsel için konuşmuştum. İlk etapta 20 dönümlük tek parselde 100 konut düşünüyorduk. Ancak vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine bunu iki parsele çıkarıp içinde spor kompleksinin de olabileceği 150 konuta çıkardık” dedi.

TOKİ, KARACASU ESNAFINI BİTİRİR 
Dar gelirli vatandaşlar için yapılacak TOKİ konutları muhalefet meclis üyelerinin tepkisine neden oldu. CHP’li Meclis üyesi İbrahim Kayahan, “TOKİ’nin ilçede konut yapması demek esnafın burada bitmesi demek. TOKİ özel bir kuruluştur ve her şeyini dışarıdan getiriyor. Karacasu esnafından tek bir çöp dahi almaz. Kimsenin evsiz kalmasını istemeyiz elbet ama 100 tane de ev yapsa buradan tek bir çivi dahi almaz. Esnaf bundan zarar görür” derken, Erdinç Gümüş ise ilçede TOKİ konutlarından çok yurt sorunu olduğunu dikkat çekti. Gümüş, “25 dönümü güneş enerjisi için 40 dönümü de TOKİ’ye ayrılan yerin kullanılması ile arsa tahsisinde sıkıntı yaşamayalım. TOKİ daha öncede burada konut yaptı. Araştırın bakalım hangi esnaftan ne alışveriş yapmış. Ben inşaat sektörünün lokomotif sektörü olduğuna ve tüm esnafları ilgilendirdiğini biliyorum. Bunu kamuoyunda araştırın gerçekten ihtiyaç mı ona göre” diye konuştu.

MÜJDEYİ VERDİ
TOKİ’den yurt ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sözü de aldıklarının müjdesini veren Başkan İnal, “Aslında bunu söylemek için çok erken. Orada 25 dönümlük parselin birine meslek okulu yaptıracağız. Üniversitenin üzerinde yerimiz var. Yurt sözünü de okulun sözünü de aldık. Ne zaman kesinleşti o zaman meclis gündemine gelecek. TOKİ, esnafın ölmesine sebep değil arkadaşlar. Vatandaşlardan gelen talepler üzerine konuşuyoruz. Burada 200 bin TL’den aşağıya ev var mı? TOKİ para kazanacak belki ama dar gelirli vatandaşımız da kira öder gibi ev sahibi olacak. Boş durmuyoruz. Halktan da tepkiler alıyoruz. Kaç ay oldu daha bir şey yok mu diyorlar. Hepsi birden olmuyor. Olacak mı? hepsi olacak. Bize verilen sözlerin hepsi yerine geliyor. Milletvekillerimizin gayretleri, genel merkezimizin çabalarıyla hepsi oluyor” dedi.

Kaynak: İkinci TOKİ yolda

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya