Emlak Haberleri

Kardeşler arasında yapılan tavu devri için diğer kardeşler iptal davası açabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde kardeşler arasında yapılan tavu devri için diğer kardeşlerin iptal davası açıp açamayacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o köşe yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde kardeşler arasında yapılan tavu devri için diğer kardeşlerin iptal davası açıp açamayacağınıı kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, “58 yaşında ve hiç evlenmemiş bir kadınım. Kendi kazandığım parayla bir daire aldım. Dört kardeşim var. 2018 yılında dairemi kız kardeşime tapuda satış yaptım. Kendi evimde onun kiracısı gibi oturuyorum. Vefatım durumunda diğer üç kardeşim tapu iptal davası açabilir mi? Açarlarsa kazanabilirler mi?” sorusunu yöneltti.

Peki kardeşler arasında yapılan tavu devri için diğer kardeşler iptal davası açabilir mi? Tapu iptal davası açarlarsa kazanabilirler mi? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt…

Tamer Heper, okuyucunun evini satmasıyla birlikte mal varlığından bir konutun çıkmasına rağmen yerine aynı değerde para girdiğini belirtti ve bu gerçek satışta mirasçıların dava açmasında herhangi bir fayda olmadığını dile getirdi. Heper, kardeşlerin dava açması halinde kazanamayacaklarına dikkat çekti.

Fakat bu noktada bir ayrıma dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Tamer Heper, satışın gerçek satış olup olmadığını yani ev satılınca yerine para gelip gelmediğini sordu. Çoğu zaman bu şekilde bir dava açacak olan kişinin, satış gibi gösterilmesine rağmen hiç para alınmamış olduğunu ileri sürdüğünü belirten Heper, bu durumun ispatlanması durumunda miras payının hak edileceğini aktardı.

Tamer Heper, bu nedenle sonradan bir ihtilaf oluşmaması amacıyla satış tutarının ödendiğinin belgelenmesinin gerekli olduğunu ve bunun içinde ödemelerin banka aracılığıyla yapılmasının kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Dava açacak tarafın, para ödemesi yapılmadığını; satın alanın bu miktarı ödeme gücünün bulunmadığını ispatlaması durumunda satışın iptaline karar verilebileceğine dikkat çeken Heper, bu durumların değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya