Emlak Haberleri

Kardeşlere miras kalan gayrimenkulün satışı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kardeşlere miras kalan gayrimenkulün satışının nasıl yapılacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamerh Heper, bugünkü köşesinde kardeşlere miras kalan gayrimenkulün satışının nasıl yapılacağını kaleme aldı.

Tamer Heper’e bir okuyucusu, babasının vefat ettiğini ve iki katlı evinin alt katında kendisinin oturduğunu belirtti. 3 kardeş olduklarını belirten okuyucu, kız kardeşinin evden çıkarmak için celp yolladığını söyleyerek bu işlemin yapılıp yapılamayacağını sordu. Diğer kardeşininse kaçak olduğunu dile getiren okuyucu, mal paylaşımı olup olmayacağını, kız kardeşinin evi hemen satmak istediğini ve bunun mümkün olup olmadığını sordu.

Peki kardeşlere miras kalan gayrimenkulün satışı nasıl yapılır? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in soruya verdiği yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, miras kalan mülklere mirasçıların ortak olacağını, bu ortaklığın elbirliği mülkiyeti (iştirak halinde mülkiyet) şeklinde olduğunu belirtti. Mirasçı durumunda olan kardeşlerin bu yere malik olduğunu aktaran Tamer Heper, bu yerdeki ortaklık payının belirlenmediğini aktardı.

“Bu durumda okuyucumun bu yerden tahliyesi istenebilir mi? Hayır, istenemez. Zira aralarında bir kira ilişkisi yoktur ki kira ile ilgili mevzuat uygulansın” ifadelerini kullanan Heper, okuyucunun burada malik sıratıyla oturduğunu, maliklerden biri olmanın durumunu değiştirmeyeceğini belirterek tahliyeyi talep konusunun bu şekilde olduğunu aktardı.

Heper, gayrimenkulün satışının iki kardeş tarafından yapılmasının hukuken mümkün olmadığına dikkat çekti. “Fakat yapılabilecek bir girişim söz konusu olabilir, o da ortaklığın giderilmesi talepli dava açmak.” diye konuşan Heper, mahkemenin bu  durumda satışa karar verebileceğini ve açık artırma ile evin satılacağını belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya