Genel

Kasım’da İnşaat malzemeleri ihracatı en yüksek değere ulaştı!

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2020 Kasım ayına ilişkin verileri yayınladı. Buna göre; inşaat malzemeleri ihracatı Kasım ayında değer olarak yılın en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

İnşaat malzemeleri sanayisinin Kasım ayında 2,06 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatı ile aylık ihracat yine 2 milyar dolar seviyesini geçti. Yurtdışı pazarlarda koronavirüs salgınında yeni dalga endişesi nedeniyle dış talep önemli ölçüde arttı.

İnşaat malzemeleri ihracatı 2020 yılı Kasım ayında 5,02 milyon ton olarak kaydedildi. Geçen senenin Kasım ayına göre ihracat miktar olarak yüzde 12,8 artış yaşadı. İnşaat malzemeleri ortalama ihracat birim fiyatı ise 2019 yılı kasım ayında 0,41 dolar/kg iken 2020 yılı kasım ayında, önceki aylardaki düşük performansı sonrası yine 0,41 dolar/kg seviyesine çıktı. Böylece kasımda yılın en yüksek aylık ortalama ihracat birim fiyatına yükseldi.

Kasım ayında ithalat da yüksek seviyelerde gerçekleşti

İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı miktar olarak kasım ayında geçen yılın kasım ayına göre yüzde 8,7 arttı ve 273 bin tona ulaştı. Kasım ayı ithalatı miktar olarak yılın en yüksek aylık ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı değer olarak kasım ayında 693 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 2020 yılının en yüksek ikinci aylık ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri ortalama ithalat birim fiyatı kasım ayında 2,54 dolar/kg seviyesine ulaştı. Ekim ayında gerileyen ortalama fiyatlar kasım ayında yeniden artış yaşamaya başladı. 2019 yılı kasım ayında aylık ortalama ithalat birim fiyatı 2,41 dolar/kg seviyesinde yer almıştı.

İnşaat malzemeleri ihracatı Kasım

Alt sektörler farklı performanslar gösterdi

Kasım 2020’de inşaat malzemeleri ihracat performansı alt sektörler itibarıyla farklılıklar gösterdi. Kasım ayında 8 alt ürün grubundan sadece 2’sinin ihracat birim fiyatları 2019 yılı kasım ayına göre yükseldi. 6 ürün grubunda ise ihracat birim fiyatları geriledi. Kasım ayında mineral, taş ve toprak ürünleri ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 5 artış yaşadı. Elektrikli malzemeleri ve teçhizatlarının ortalama ihracat birim fiyatı da yüzde 1 artış kaydetti. Kimyasal bazlı ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 23 düşüş yaşadı. Ağaç ve ahşap ürünleri ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 13,4 geriledi.

2020 yılının Kasım ayında 8 alt ürün grubunun 6’sında ihracat miktar olarak geçen yılın kasım ayının üzerinde gerçekleşti. 2 üründe ihracat geçen yılın altında kaldı. Kasım ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 48,6 ile ağaç ve ahşap ürünleri, yüzde 42,3 ile kimyasal ürünler ve yüzde 27,9 ile demir çelik ürünlerinde oldu. Kasım ayında ihracatı miktar olarak en çok gerileyen alt sektör yüzde 6,5 ile prefabrik yapılar oldu.

Kasım 2020’de alt ürün grubunun 7’sinde ihracat değer olarak arttı. 2020 yılı Kasım ayında değer olarak en yüksek ihracat artışı yüzde 28,3 ile ağaç ve ahşap ürünlerinde yaşandı. Değer olarak ihracatın gerilediği tek alt sektör prefabrik yapılar oldu.

Türkiye sanayi ihracatı hızlı artışlar sonrası kasımda soluklandı

Türkiye sanayi ihracatı Eylül ve Ekim aylarındaki hızlı performansı sonrası Kasım ayında durakladı. Kasım ayı ihracatı değer ve miktar olarak Ekim ayının altında kaydedildi. 2020 yılı kasım ayında sanayi ürünleri ihracatı değer olarak bir önceki Ekim ayına göre yüzde 8,3 geriledi. Kasım ayı ihracatı değer olarak geçen yılın kasım ayının ise yüzde 0,7 üzerinde oldu. Kasım ayında sanayi ihracatı değer olarak 2020 yılının en yüksek üçüncü aylık ihracatı kaydedildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya