Emlak Haberleri

Katar, bankacılık ve emlakta yatırımlarını sürdürecek

Türkiye’de emlak ve bankacılık sektörlerinde yatırımlarının devam edeceğini belirten Katar Finans Merkezi Başkanı Yousuf Al Jaida, 7 milyar dolarlık yeni yatırım yapacaklarını söyledi.

Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımcılar için çok açık bir ülke olduğunu kaydeden Al Jaida, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğuna ve önemli bir pazar olduğuna dikkat çekerek buraya yapılan yatırımların geriye dönüşlerinin çok kazançlı olduğunu ifade etti.

Katar’ın Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğini dile getiren Al Jaida, “Sadece bankacılık sektöründe değil, emlak sektöründe de. 10 milyar dolarlık taahhütün yüzde 35’i gerçekleşti, Türkiye’ye akacak 7 milyar dolar daha var. Yatırımlar sağlıklı siyasi ilişkileri takip eder ve bizim Türkiye ile olan ilişkilerimiz yüzyıllara dayanıyor.” dedi.

Al Jaida, İslami finans alanına da değinerek, Malezya’nın Asya, Katar’ın Afrika ve Ortadoğu, Türkiye’nin ise Avrupa için bir kapı görevi gördüğünü, bu üç ülkenin İslami finansı bir üst aşamaya taşıyabileceğini söyledi.

Malezya’nın İslami finansın hukuki çerçevesi ve ürün çeşitliliği açısından çok gelişmiş olduğuna dikkat çeken Al-Jaida, Türkiye ve Katar’ın hızlanarak çok daha fazlasını yapması gerektiğini, Ortadoğu’da çok fazla İslami finans varlığı ve yatırımı bulunduğunu belirtti.

Al-Jaida, Malezya’da altyapının yeterince gelişmediğine işaret ederek, “Malezya ile altyapı üzerine tecrübelerimizi paylaşacağımız büyük bir platform oluşturabiliriz. Sektör için fevkalade bir şey oluşturabiliriz.” dedi.

İslami finansın 2,4 trilyon dolar büyüklüğe ulaştığını hatırlatan Al-Jaida, sektörün geleneksel finanstan çok daha hızlı büyüdüğünü ve henüz İslami fintech, İslami sigortacılık ve İslami varlık yönetimi gibi bakir alanlar bulunduğuna dikkati çekti.

Al-Jaida sektörün çok büyük potansiyeli olduğunu ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde nasıl pozisyon alınması gerektiğinin belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, geçen günlerde Londra borsasında 300 milyon dolarlık Katar Uluslarası İslami Bankası hissesinin işlem gördüğünü hatırlattı. Al-Jaida, İslami finans sektöründe atılacak çok fazla adım olduğunu bildirerek, “Ben İslami finansın geleceğinin parlak ve ümit verici olduğunu düşünüyorum. İslami finans küresel ölçüde rol model olabilir.” dedi.

“İstanbul Finans Merkezi konusunda çok olumluyuz”

İstanbul Finans Merkezi projesinin stratejik olarak Avrupa ile Müslüman milletler arasında yer aldığını anlatan Al-Jaida, Türkiye’nin çok önemli rol oynayabileceğini söyleyerek İstanbul’un altyapı ve hukuki çerçeve konusunda Katar ve Malezya ile işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi.

İstanbul Finans Merkezi’nin geleceği konusunda çok çok olumlu olduğunu ifade eden Al-Jaida, İstanbul Finans Merkezi’nin doğrudan yabancı yatırımlar açısından örnek olabileceğini aktararak, “Uluslararası hukuk altında, doğrudan yatırımlar Türkiye’ye İstanbul Finans Merkezi aracılığıyla akabilir.” şeklinde açıklamalarını tamamladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya