Emlak Haberleri

Kaynarca – Pendik – Tuzla metro hattı için kazılar başladı!

Nisan 2023’te hizmete açılacak olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu’nda ilk TBM indirme işlemi bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımı ile gerçekleşti.

Kaynarca – Pendik – Tuzla metro hattında çalışmaları  hızlandırmak için tünel açma makinesi (TBM) 53 metre derinlikteki şafta indirildi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; TBM cihazının delme işlemlerine başlamadan önce geçekleşen törende açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da ulaşım konusunun her zaman gündem olduğunu dile getirerek  şehrin ulaşım problemini tamamen ortadan kaldıracak, çözümün henüz bulunmadığını dile getirdi.

Bugün Kaynarca – Pendik – Tuzla metrosunda tünel sondaj makinesi kazısını başlattıkları için heyecan duyduklarını söyleyen n İmamoğlu, “Burada toplamda 13 kilometre ve 8 istasyondan oluşan iki metro hattı var. İlk hattımız, Kadıköy – Tavşantepe hattı, Tavşantepe istasyonundan başlayacak ve Marmaray’ın İçmeler istasyonu bitişinde son bulacak. İkinci hattımız ise  Marmaray  – Pendik istasyonu bitişiğinden Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı hattını, Fevzi Çakmak istasyonuna bağlanacak.” şeklinde konuştu. İmamoğlu, 4,9 kilometrelik Pendik-Kaynarca hattının 2023’te, 9 kilometrelik Kaynarca-Tuzla hattının da 2024’te yolcuların hizmetine açılacağını dile getirdi.

Söz konusu iki hattın finansmanında kullanmak için 8 Kasım 2019’da, Fransız Kalkınma Ajansından 86 milyon avro kredi alındığını söyleyen İmamoğlu, Şubat 2020’de alınan bu kredi ile hatlardaki çalışmaların yeniden başlatıldığını, Aralık 2020’de gerçekleştirilen Eurobond ihracı ile de projeye 34 milyon avroluk daha finans desteği yapıldığını belirtti.

İmamoğlu, konuşma sonrasında ekip ile birlikte butona basarak tünel sondaj makinesini çalıştırdı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya