Emlak Haberleri

KDV indirimi olacak mı?

Para Dergisi köşe yazarı Talha Apak, köşesinde yeni KDV indirimin konut teslimlerini nasıl etkileyeceğini kaleme aldı. İşte Talha Apak’ın o yazısı…

Para Dergisi köşe yazarı Talha Apak, köşesinde yeni KDV indirimin konut teslimlerini nasıl etkileyeceğini kaleme aldığı yazısına son zamanlarda yaşanan yüksek enflasyon ve kur dalgalanmaları nedeniyle, piyasada yaşanan fiyat yükselişlerinin engellenmesi amacıyla KDV indirimine gidildiğini belirtti.

Peki KDV indirimi konut teslimlerinde neleri değiştirecek? İşte ayrıntılar…

Talha Apak, 1 Nisan 2022’den itibaren geçerli olacak şekilde KDV oranlarında yapılan önemli değişikliklerin ilk sırasında konut teslimlerinde uygulanacak KDV oranlarının geldiğini belirtti. Bu kapsamda KDV indirimi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının

150 metrekareye kadar olan bölümü için KDV oranının yüzde 1 olmasına karar verildi.

-Normal konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. (150 m2’yi aşan konutlar da ise ilk 150m2’si için yüzde 8, aşan kısmı için yüzde 18 uygulanacak.)

-Arsa ve arazi teslimleri kapsamında KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülecek.

-Bu karar kapsamında, yürürlük tarihinden önce yapı ruhsatı alınan ya da kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştiraklerince ihalesi gerçekleştirilen projeler çerçevesinde yapılan daireler için eski hükümlerin uygulanacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya