Emlak Haberleri

KDV indirimiyle fiyatlar düşecek mi?

Hayalindeki eve kavuşmak isteyenlerin beklediği müjde geldi. Konut satışında KDV indirimi dün itibariyle resmen açıklandı. İşte detaylar…

Hayalindeki eve kavuşmak isteyenlerin beklediği müjde sonunda geldi. Ev alma planı yapanların beklediği haberi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son günlerde sık sık gündeme gelen KDV indirimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada satın alınan konutun nerede olursa olsun metrekaresine göre değişen aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacağını dile getirdi. Erdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada net alanı 150 metre kareyi aşmayan konutlarda KDV’nin yüzde 8 olduğunu dile getirerek, bu büyüklüğü aşan konutlarda ilk 150 metrede yüzde 8, aşan konutlarda yüzde 18 KDV uygulanacağını söyledi.

Peki merakla beklenen KDV indirimiyle fiyatlar düşecek mi? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Vatan gazetesinin aktardığına göre, merakla beklenen KDV indirimine örnek vermek gerekirse,1 milyon TL’lik 150 metrekare alana sahip bir konut için toplamda 80 bin TL’lik bir KDV ödemesi yapılırken, 155 metrekarelik bir konutta ise toplam olarak 180 bin TL KDV ödeniyor.

Konut alıcılarının yüzünü güldüren yeni KDV sistemle 5 metrekarelik bölüm yüzde 18’den vergilendirilmiş olacak ve bu bedel de 5 bin 805 TL olacak. Yani böylesi bir durumda ödenecek bedel 85 bin 805 TL şeklinde olacak.

Söz konusu KDV indirimiyle ilgili önemli açıklamalar yapan sektör temsilcileri söz konusu KDV indirimiyle 150 metrekarenin üzerinde konutlarda talebin yükseleceğini ve gayrimenkul sektörün canlanacağını ayrıca bunun dışında fiyatların da düşeceğini belirtiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya