Emlak Haberleri

Kentsel dönüşüm kat maliki izni olmadan yapılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde binalardaki kentsel dönüşümün kat malikinin izni olmadan yapılıp yapılamayacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o köşe yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde binalardaki kentsel dönüşümün kat malikinin izni olmadan yapılıp yapılamayacağını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, “25 daireli binamızı kentsel dönüşüm çerçevesinde müteahhide vereceğiz. Bunun için bir sözleşme taslağı hazırladık ancak bunu imzalayanların hiçbiri kat maliki değil, kat maliklerinin yakını. Peki bu hali ile imzalanan sözleşme geçerli midir?” sorusunu yöneltti. 

Peki binanın kentsel dönüşüme girebilmesi için kat maliklerinin imzası gerekiyor mu? Kat maliklerinin imzaları kentsel dönüşümde geçerli sayılır mı? İşte Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt:

Okuyucumun sorusunu önce bir şaka zannettim ama detayını okuyunca açık olarak gördüm ki şaka falan değil, soru ciddi. İyi ama şaka sanmamın haklı bir nedeni olup olmadığını anlamak için ortada ciddi nedenler var. Düşünün ki ortada bir gayrimenkul var, bu gayrimenkul yıkılacak, yenisi yapılacak. Bu kadar önemli bir konu ama sözleşmeyi imzalayacak bir tek kat maliki yok. Hepsi kat malikleri dışında birileri. Bunu mantık kabul eder mi? Bunu mantık kabul etmediği gibi sözleşmeyi imzalayacak müteahhit de zaten kabul etmeyecekti. Bırakın tüm malikler adına malik dışında birilerinin imza atmasını, bir tek malik adına bile bir yabancı imzalarsa da bu geçersiz olur.

*****

Şimdi bu açıklamalar sonrası söyleyecek bir söz kaldığını sanmıyorum. Evet özellikle gayrimenkuller için yapılacak bir işlemle asılların imzası şarttır. Kendi aralarında bir taslak hazırlayabilirler mi? Evet kat maliklerine yardım çerçevesinde bu işi bildiklerini iddia eden kat malik yakınları bir taslak hazırlayabilir, kat malikleri bunu kabul ederse müteahhide bildirir ve müteahhidin de katılımı ile sözleşme imzalanır. Ayrıca bu tür sözleşmeler noterde imzalanması gereken sözleşmelerdir. Zira bu sözleşmelere karma sözleşme denilir. İçeriğinde istisna akti dediğimiz müteahhidin inşaat yapımı ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi dediğimiz, müteahhide daire verilmesi şartı bulunduğundan ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinin geçerli olması için noterde düzenlenmiş olma şartı bulunduğundan noter de sözleşme yaparken maliklerin imzasını arayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya