Emlak Haberleri

Kentsel dönüşümde çifte destek!

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan düzenlemeyle evini dönüştürene hem kira hem de faiz desteği verilecek. İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren o düzenleme…

Türkiye genelinde milyonlarca riskli binanın yenilenmesi için başlatılan ve hız kesmeden devam eden kentsel dönüşüm seferberliği sürerken, sürece hız kazandıracak önemli düzenlemeler gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kentsel dönüşüm projelerine hız kazandıracak adımlar atılacağını dile getirmişti.

İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle hak sahiplerine verilen destekler yeniden düzenlendi. Bugüne kadar evini dönüştürmek isteyen vatandaşlara ‘kira desteği ya da banka kredilerine faiz desteğinden birini seç’ deniyordu. Artık her iki destek de eş zamanlı olarak verilecek. Söz konusu düzenlemeyle ‘riskli yapı’ şartı aranmadan tüm dönüşüm projelerinde vatandaşa destek sağlanmasının önü açılırken, gecekonduda yaşayanların da bu imkanlardan faydalanması sağlanacak.

Söz konusu düzenlemenin detaylarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen anlattı. İşte Gürgen’in o açıklamaları…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Dönüşümde bir ‘riskli yapı’ bir de ‘riskli alan’ var. Riskli yapı için karot alınıp tespit yapılıyor.” diyerek, riskli alanın Cumhurbaşkanlığı kararıyla açıklandığını söyledi. Eskiden mevzuatta sadece ‘riskli yapı’ ifadesi kullanıldığını söyleyen Gürgen, “Bu düzeltilerek tüm dönüşüm projeleri destek kapsamına alındı. Alan bazlı dönüşümde de vatandaş yardım alabilecek.” dedi.

Yaptığı açıklamada, dönüşümde hak sahibi vatandaş kira yardımı ve kullanılan banka kredilere verilen faiz desteğinden aynı anda yararlanamadığını söyleyen Gürgen, şimdi her iki destekten de yararlanabileceğini söyledi.

Gecekonduda yaşayan vatandaşların da kira ve faiz desteğinden yararlanabileceğini söyleyen Gürgen, “Kentsel dönüşüm alanında bizim yaptığımız projeden ev alırken, ya da kendi evini yaptırmak istediğinde kredi çekerse faiz desteği verilecek.”  dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya