Emlak Haberleri

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilir?

Müteahhit seçimi çok önemli!

Kentsel dönüşümde en önemli aşamanın müteahhit seçimi olduğunu dile getiren Keypoint kurucusu Tarık Seçkin ‘Müteahhidin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteahhitlik lisansının olduğuna bakılmalı. Müteahhidin sermayesi, projeyi tamamlaması için yeterli mi, önceki referanslarında projelerini başarıyla tamamlamış ve teslim etmiş mi önemli’ dedi. Kentsel dönüşüme başlanması ile beraber devletin verdiği teşviklerden yararlanılabileceğini anlatan Seçkin, daire sahiplerinin alabileceği kentsel dönüşüm kredisinin, yalnızca riskli olan  yapının yeniden yapılması veya mevcut olan yapının güçlendirilerek depreme dayanıklı hale getirilmesi  için kullanılabileceğinin altını çizdi.

Hem kira yardımı, hem de kredi kullanılamaz!

Daire sahibinin hem kira yardımını, hem de kentsel dönüşüm kredisini aynı anda kullanamayacağına dikkat çeken Seçkin ‘Daire sahipleri kentsel dönüşüm doğrultusunda, kredi ve kira yardımından sadece bir tanesini kullanabilirler. Bu durum daire sahibinin uygunluğuna göre belirleniyor. Kiracılar ise dönüşüm kredisiyle, daireyi boşaltırken geri ödemesiz taşınma yardımı alabilirler.’ dedi.

Sürece dair bilgiler veren Tarık Seçkin ‘Kentsel dönüşüm kapsamındaki incelemeler sonucunda yeni binayı yapacak müteahhit ya da müteahhit firma, binanın yapım şekli ve paylaşımından, kat maliklerinin 2/3’ü ile mutabakat sağladığı takdirde anlaşma sağlanmış olur. Ancak hakların adil olarak dağıtılmasına rağmen, anlaşmaya yanaşmayan daire sahiplerinin, tebligat yoluyla apartman yönetim toplantısına gelmesi sağlanır. Gerçekleşen bu toplantı sonucunda da herhangi bir anlaşmaya varılamaması durumunda, kat maliklerinin sahip oldukları hisseler, kanuna uygun şekilde açık artırma yöntemiyle satılır. Satış rakamı gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından belirlenir. Eğer ki gayrimenkulü satın alan olmaz ise, bu hisseleri devlet kamulaştırır.’ dedi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya