Emlak Haberleri

Kesin korunacak alanlarda yapılaşmaya izin verilmeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Barma Yaylası’nda incelemelerde bulundu. Kurum, kesin korunacak alan içinde hiçbir yapıya veya yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurguladı…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Trabzon’un Çaykara ve Köprübaşı ilçe sınırları içinde yer alan ve Kasım 2019’da koruma altına alınan Barma Yaylası’nda incelemeler yaptı.

Murat Kurum, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Trabzon’da birçok etkinlikte bulunduklarını, çevreyle ve doğayla ilgili projeleri yerinde görüp ilerleme durumlarını tespit ettiklerini belirtti. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Barma Yaylası’nın eşsiz doğal güzellikleri içinde barındıran, binlerce yılda oluşmuş torfların bugüne aktarıldığı bölge olduğuna dikkat çeken Kurum, birikimi sebebiyle her türlü bilimsel bilginin alınabileceği çok önemli bir alan olduğunu aktardı.

Kurum, yaylanın barındırdığı turbalık nedeniyle de eşsiz bir ekosisteme sahip olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Biyolojik çeşitlilik bakımından da çok zengin bir alan. Bu turbalık alanları Sayın Cumhurbaşkanımızın kasım ayında almış olduğu kararla koruma altına aldık. Ülkemizdeki tüm korunan alanların miktarını yüzde 10’a çıkardık ve 2023 yılı hedefimiz de 780 bin kilometrekarelik yüz ölçümümüzün yüzde 17’sini korunan alan ilanı gerçekleştirmek. Bu çerçevede Barma Yaylamızdaki turbalık alanımızı da koruma alanı sınırları içine almış olduk. Bu çerçevede 332 bin metrekarelik alanı kesin korunacak hassas alan ilanını gerçekleştirdik. Yine 10 milyon 200 bin metrekarelik kısmı da nitelikli doğal koruma alanı inanını yaptık.”

Kesin korunacak alan içinde hiçbir yapıya veya yapılaşmaya izin vermeyeceklerine vurgu yapan Kurum, “Burayı gelecek nesillerimize aktarabileceğimiz bir hale getirdik. Görmüş olduğumuz bu alanı tamamen koruma altına alarak ve içinde hiçbir yapılaşmaya müsaade etmeyecek şekliyle gelen vatandaşlarımızın, bilimsel amaçlı hocalarımızın, öğrencilerimizin bu ekosistemden faydalanacağı, bilgi alacağı ve bu çerçevede gelecek nesillere aktarabileceğimiz bir proje gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Kurum, proje kapsamında bölgede sadece bilim merkezi, seyir terasları ve yürüyüş yollarının yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Onun dışında kesin korunacak alanda, bu yeşil görünün turbalık alanda hiçbir şekilde yapılaşmanın olmadığı Barma Yaylamızı bu noktada sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım çerçevesinde projenin geliştirildiği önemli bir doğa eserimizi korumuş ve gelecek nesillere aktarmış olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla bu projeyi Bakanlığımız Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yapımını gerçekleştireceğiz ve Trabzonlu vatandaşlarımıza, tüm Türkiye’mize bu alanı koruyarak kazandırmış olacağız.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya