Ekonomi

Kimler Emlak Vergisi Ödemekten Muaf ?

Emlak Vergisi için son ödeme tarihine çok az bir zaman kalmışken kimlerin emlak vergisinden muaf tutulduğu araştırılmaya başlandı. Emekliler emlak vergisi öder mi? Kimler emlak vergisi ödemez?

Ev sahibi olan vatandaşlar her yıl belirli oranlarda emlak vergisi ödemekle yükümlüler. Bu süreçte ödemelerin ilk taksiti mayıs ayında başladı. Son ödeme tarihi ise 1 Haziran olarak belirlendi. Tek bir seferde ödenebileceği gibi iki eşit taksitlerle de ödenebilecek. Bunun için ikinci taksit ise Kasım ayında alınıyor. Konut sahipleri hesaplanan rayiç bedelin binde 1’lik kısmını her yıl emlak vergisi olarak ödüyorlar. Bu rakam büyük şehirlerde binde 2 olarak belirlendi. İşyeri sahipleri tarafından da ödenen emlak vergisi rayiç fiyatın yüzde 2’si kadar olmakla birlikte büyük şehirler için binde 4’ü olarak hesaplanıyor. Ancak bazı şartlar göz önünde bulundurulduğu zaman bazı vatandaşların emlak vergisi ödemekten muaf tutuldukları biliniyor.

Kimler Emlak Vergisi Ödemekten Muaf ?

Emlak vergisi ödemeyen kişilerde belirli şartlar altında tercih ediyorlar. Hiçbir gelir sahibi olmayan ev hanımları, işsiz olanlar, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylığın dışında bir gelir sahibi olmayan emekliler, şehit yakınları, gaziler ve engelliler olarak belirlendi. Emlak Vergisinden Muafiyet Her Konut İçin Geçerli Mi? Emlak vergisinden muaf olmak için Türkiye sınırları içerisinde 200 metrekareyi geçmemiş olmaları gerekiyor. Bu süreç içerisinde tek bir konut sahibi olunması gerekiyor. Birden fazla hissesi olanlarla, emekli olmalarına rağmen çalıştıkları için bir maaş daha alamayanların bu muafiyetten yararlanamayacakları belirlendi. Engelli, gazi, dul ve yetimler için ise bir gelirinin olup olmadığına bakılmıyor. Engelli bir emekli çalışmış olmasına rağmen herhangi bir vergi ödemiyor.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya