Emlak Haberleri

KİPTAŞ İzmit Çınar Evler için düğmeye basıldı!

KİPTAŞ’ın İstanbul dışında ilk projesi olan ve 40 milyon yatırım bedeliyle hayata geçirilen Çınar Evleri için temel atma töreni gerçekleşti. 

Kocaelibarışgazetesi’nde yer alan habere göre; Arızlı’da inşa edilen projenin temel atma törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra, KİPTAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kurt, CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Haydar Akar, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli İl Başkanvekili Gökhan Darcan, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanı Adem Koç İYİ Parti Kocaeli İl Başkanvekili Çağlar Özer, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları katıld.  Törende ilk olarak konuşma yapan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt şu açıklamalarda bulundu:

“Tam 3 ay önce bu arsayı edindik bu süreçte mimarlık, mühendislik projelerini, ruhsatlarını, finansal süreçlerini tamamladıktan sonra temel atıyoruz. Bu kadar hızlı yol almamızın nedeni bu iş birliğidir.

 

“EV SAHİBİ YAPMAYI AMAÇLIYORUZ”

Biz yaptığımız tüm girişimlerde evi olmayan vatandaşlara fırsat eşitliği sağlayarak ev sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmanın öneminin bilinciyle hareket ediyoruz. Sorunlara değil çözümlere odaklandık. Siyasetin engel olarak gösterilmesine rağmen alternatif bütçe geliştirdik. Biz KİPTAŞ yönetimi olarak kimseden ayrıcalık beklemiyoruz.

KİPTAŞ İzmit Çınar Evler

143 konut 5 ticari birimden oluşan projemiz toplam 148 bağımsız birinden oluşuyor. Projemizde konutların ortalama 87 Metrekare 37 adet 2+1 kullanımlı dairelerimiz, 93 metrekare 66 adet 2+1 ara kat dairelerimiz. 144 metrekare 40 adet 3+1 olmak üzere 4 bloklu bir projedir. Projemiz peşin 274 bin liradan başlayan fiyatların yanı sıra asgari peşinat tutarımız 27 bin 405 TL’den başlayarak 120 ay vadeli bankalardan aldığımız özel finans oranı sayesinde aylık taksitlerimiz 2 bin 510 liradan başlayacaktır. Taksitlerimizde asgari ücretin altına inmek için çok çaba sarf ettik ve bunu başardık. Cinarevlerkiptas.com.tr sitemizde başvuru şartlar detaylı bir şekilde yer alıyor.

“18 AY OLARAK PLANLADIK”

Projemizde engelli ve şehit ailelerimizin yanı sıra sağlık çalışanlarımıza da ayrıcalık tanıyoruz. 2 artı 1 ara kat dairelerden yer ayırdık bu gruplara. KİPTAŞ Çınar Evler projemiz insan ve çevre odaklı bir proje. Anket düzenledik ve 10 binin üzerinde vatandaş anketimize katıldı. Projemizin tamamlanmasını 18 ay olarak planladık ama erken teslim için yoğun çalışacağız.”

Ali Kurt’un ardından konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hem tasarımıyla hem içeriğiyle hem insanlara sunduğu yaşam kalitesiyle asgari oranda bazı koşulların sağlandığı ve ailelerin mutlu oldukları konutlar üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Son yıllarda üretilen sosyal konutların tasarım gücü, estetik ve yaşam kalitesi açısından kentlere çok fazla bir şey katmadığını ifade eden İmamoğlu, “Bu manada KİPTAŞ bizim önemli bir motivasyonumuzdur. Geçmişten bugüne iyi işler yapmış bir kurumumuz ama bundan sonra birkaç misyonunu önemsiyoruz. Bir tanesi tasarımla beraber kentlere kalite katmak, İstanbul’umuzun her noktasında ürettiği ürünlerle çevresine örnek olmak. KİPTAŞ, bütün İstanbul’un konutlarını yapacak değil ama öyle konutlar üretir ki, özel sektör temsilcilerinin yapacağı birçok konuda örnek olur.” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, 2023’ün sonuna kadar, İstanbul’un yapı stokunun tam bir röntgenini çekip, yüzleşmek istediklerini dile getirdi.

Evlerin tespitini yapmak için gittiklerinde vatandaşların röntgen çekilmesini istemediğini ve bu oranların yüzde 15-20’lere kadar çıkabildiğini dile getiren İmamoğlu, “Yani vatandaş yüzleşmekten korkuyor, evsiz barksız kalacağım diye korkuyor. Şimdi tümüyle vatandaş haksız mı, değil ama biz ısrarla İstanbul’un röntgenini çekmek zorundayız çünkü evinin testinin yapılmasından korkan vatandaşımızın bile burnunun kanamasından biz sorumluyuz. O açıdan bu sorumlulukla yol alıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu envanteri çıkaracak ve kimseyi yarı yolda bırakmamak adına kentsel dönüşümde de örnek modellerle İstanbul’u büyük bir seferberliğe tabi tutacağız” dedi.

KİPTAŞ İzmit Çınar Evler

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de afet odaklı depreme dayanıklı konut projesinin artık hazır olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

KİPTAŞ İzmit Çınar Evler projesinin sağlıklı, huzurlu, kaliteli, afet odaklı ve yenilikçi anlayışa sahip olduğunu ifade eden Hürriyet, “Sosyal konut deyince kutu kutu evler değil, nitelikli, daha kaliteli, hakkıyla yapılmış konut projelerinin hayata geçmesi için örnek oluşturuyor. Belki daire sayısı az ama yaratacağı etki büyük olacak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Hürriyet ile TBMM Başkan Vekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve diğer protokol üyeleri birlikte butona basarak konutların temelini attı.

4 blok ve 4 iş yeriyle sosyal alanlardan oluşan konutların 18 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Banka kredisiyle satın almak isteyenlere aylık sabit 2510 lira ve 3406 lira arasında taksit seçenekleri sunuluyor.

Projedeki konutların yüzde 21’ine denk gelen kısmı, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler, en az yüzde 40 oranında engelli vatandaşlar ve kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında sigortalı olarak çalıştığını belgeleyen tüm sağlık personeli için ayrılıyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya