Emlak Haberleri

Kira artış oranında üst sınır ne?

Temmuz ayı kira zammı ne kadar olacak? Kira artış oranında üst sınır ne? Yeni kira düzenlemesinde neler yer alıyor? İşte detaylar…

Geçen ay yürürlüğe giren yeni düzenleme öncesinde kira zammı, kontrat yenileme tarihi baz alınarak ve 12 aylık enflasyon ortalaması üst sınır olarak belirlenerek yapılıyordu. Ancak düzenlemeyle üst sınır bir yıllığına sabitlendi. Peki, Temmuz ayı kira artış oranı ne olacak? İşte Temmuz ayı kira artış oranıyla ilgili merak edilenler…

Bugün açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon oranı sonrası 12 aylık enflasyon ortalaması netleşecek. Ancak geçen ay yürürlüğe giren yeni kira düzenlemesine göre mevcut 12 aylık enflasyon ortalaması, belirlenen üst sınırın üzerinde olduğu takdirde zam yeni düzenlemedeki üst sınır oranında yapılacak. Peki, Temmuz ayı kira zammı ne kadar olacak? Kira artış oranında üst sınır ne? Yeni kira düzenlemesinde neler yer alıyor? İşte detaylar…

10 SORUDA YENİ KİRA DÜZENLEMESİNİN TÜM DETAYLARI

Habertürk’te yer alan haberde, yeni düzenlemeyle ilgili merak edilenler 10 soruda derlendi. İşte tüm yönleriyle kira düzenlemesinin detayları…

1- Yeni düzenlemeye göre kira artış oranı en fazla yüzde kaç olabilir?

Yeni düzenlemeyle kira artış oranı en fazla yüzde 25 olacak.

2- Yeni kira düzenlemesi hangi yıla kadar geçerli olacak?

Düzenleme geçici olup 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak.

3- Yeni düzenleme aynı evde 5 yılı dolduran kiracıları kapsayacak mı?

Düzenlemeye göre eğer bir kiracı aynı evde 5 yılı doldurmuşsa mal sahipleri kira tespit davası açıp yüzde 25 limiti olmaksızın kira artışı yapabilir.

4- Düzenleme geriye dönük olarak uygulanabiliyor mu?

Düzenlemenin geçerli olması için mevcut kira sözleşmesinin 30 Haziran’da bitip 1 Temmuz’da yenilenen bir kira sözleşmesi olması gerekiyor. Düzenleme, önceki aylarda başlayan sözleşmeleri kapsamıyor.

5- Kira sözleşmesi Haziran ayında yenilenen kiracılar da düzenlemeden yaralanabilecek mi?

Mevcut düzenleme çok açık bir ifadeyle 30 Haziran’dan sonra yenilenen sözleşmeleri kapsıyor. Dolayısıyla Haziran ayı içerisinde sözleşmesini yenileyenler düzenlemeden yaralanamayacak.

6- 30 Haziran’da yenilenen kira sözleşmelerinde düzenlemeden yaralanılabilecek mi?

Eğer sözleşme 29 Haziran günü bitiyor ve 30 Haziran günü yenileniyorsa yeni düzenleme bu sözleşmede geçerli olamayacak.

7- Ev sahibi evi satarsa kiracının hakkı ne olur?

İçinde kiracı varken evin satılması durumunda kiracının mevcut sözleşmesi geçerliliğini korur. Yeni mal sahibinin kiracının sözleşmesini feshetme hakkı yoktur. Ayrıca, yeni ev sahibinin kiracıyı tahliye davası açabilmesi için de o mülke ihtiyaç duyduğunu ispatlaması gerekir.

8- Kira tespit davası açan maliklerin durumu ne olacak?

Kira tespit davası sonucunda tespit edilen artış oranı fark etmeksizin yeni sözleşme 30 Haziran tarihi sonrasında yenileniyorsa kira artış oranı yüzde 25 oranını geçemez.

9- Geçimini kiradan sağlayan ev sahipleri ne yapabilir?

Ev sahibi geçimini kiradan karşıladığını ispat etse bile 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenen sözleşmelerde yüzde 25’in üzerinde zam yapamaz. Kiracının 5 yılı doldurması halindeyse ev sahibi tespit davası sonucuna göre yüzde 25 limiti olmaksızın artışa gidebilir.

10- Düzenleme yeni kiracı olacakları etkileyecek mi?

Düzenleme 1 Temmuz 2022 ve 1 Temmuz 2023 arasında etkili olacağı için yeni kiracılar, sözleşmelerini 1 Temmuz’da başlayıp 30 Haziran’da bitecek şekilde düzenlemesi durumunda düzenlemeden yararlanabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya