Emlak Haberleri

Kira artış sınırlaması nasıl belirlenir?

Kira artışlarına getirilen yüzde 25 oranındaki sınırlama milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Peki kira artış sınırlaması nasıl belirlenir? Kiracı, artış sınırına göre kirayı yatırmazsa ne olur?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde, kira artışlarına getirilen sınırla ilgili bir sorunu kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, yüzde 25’lik kira zammından önceki döneme ait bir soru yöneltti. Okuyucu, kiracının yeni döneme girildiğinde sözleşmeye göre zam uygulamadan bankaya kirayı yatırması halinde, ev sahibi kirayı çekerse bu kirayı kabul ettiği anlamına gelip gelmediğini sordu.

Kira artışlarına getirilen yüzde 25 oranındaki sınırlama milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Yüzde 25’lik artış sınırı gelmesiyle beraber ev sahiplerinin ve kiracıların bazı konularda kafaları karıştı.

Peki kira artış sınırlaması nasıl belirlenir? Kiracı, artış sınırına göre kirayı yatırmazsa ne olur? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in konuya ilişkin o açıklamaları…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, “Gelen sorulardan şu kira konusunun ne kadar değişik problemler yarattığını görüyoruz değil mi? Doğrusu bunu da yadırgamamak lazım, çünkü kiracılık yurdumuzda çok yaygın” ifadelerini kullanarak başladı. Tamer Heper, son yıllarda kiracının gelirinin düşük, kiraların ise fazla olduğunu belirterek, bunun sonucunun doğal olarak ihtilaf olduğunu belirtti.

Kira sözleşmelerinde, eğer sözleşme bir yıldan uzun süreli ise sözleşmelerde kararlaştırılan artış şartının, kira dönemi içindeki her yılın başında uygulanacağına dikkat çeken Heper, “Sözleşmede belirlenmiş kira dönemi bitip de ilk uzatma yılına girdiğimizde yine kira sözleşmesinde belirlenmiş artış şartı uygulanır” açıklamasında bulundu.

Heper, sonraki uzatmalarda, sözleşme kapsamında belirtilen artış şartının uygulanmayacağını, yasal yükseliş koşullarının devreye alınacağını belirtti.

İlk uzama yılında kiracının kendine göre yapması ve ev sahibinin bu parayı bankadan çekmesi durumuyla ilgili olarak, “Şayet kira sözleşmesinde artış şartı yoksa kira tespit davası, dönem bitimine bir ay kaladan daha önce açılmalıdır” ifadelerini kullanan Heper, kira sözleşmesinde artış şartı bulunması durumunda girilen dönem sonuna kadar kira tespit davasının açılabileceğini dile getirdi.

“Kiracının gönderdiği parayı alan kiralayanın, bu kira bedelini kabul ettiği anlamı çıkmaz” diye konuşan Heper, “Zira dönem sonuna kadar tespit davası açma hakkı bulunuyorsa yollanan paranın da kabul edildiği anlamı çıkmaz” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya