Emlak Haberleri

Kira artışı neye göre yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira artışını kaleme aldı. Peki kira artışı neye göre yapılır? İşte Tamer Heper’in merak edilen o soruya verdiği yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesindeson zamanlarda sık sık gündeme gelen kira artışını yazdı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, evini kiraya verirken sözleşmeye kira artış oranı olarak yüzde 10 yazdıklarını belirterek, “Şimdi enflasyona tabii olarak artış oranı yüzde 30 civarında. Biz yüzde 10 zam yapsak ben mağdur olurum. Acaba yüzde 30 zam yapabilir miyim?” sorusunu sordu.

Peki kira artışı neye göre yapılır? İşte ev sahipleri ve kiracıların merak ettiği o sorunun yanıtı…

Okuyucumun kiraya verdiği tarihi bilmiyorum. Bunun için ihtimallere göre yanıt vereyim. Evinizi bir yıl önce kiraya verdiyseniz kira sözleşmesinin ilk uzama yılında kiraya sözleşmede gösterilen oranda zam yapılır.

Dolayısıyla bu durumda okuyucum yüzde 10 zamma razı olacak. Ancak bir yıldan daha uzun süre geçtiyse bu halde kira sözleşmesinde yazılı artış şartına bağlı kalmadan, enflasyon oranında zam talep edebilecek. Bu da kendisinin de söylediği gibi nisan ayı için yüzde 29.88 yani yaklaşık yüzde 30’du.

Sözleşme beşinci yılını bitirmiş, altıncı yılına girmiş ise bu halde rayice uygun zam talep edebileceğinden muhite uygun bir zam talep edebilecek. Buna da hak ve nasafete uygun bir zam diyoruz.

Günümüzde yabancıların talebinin artması, enflasyon etkisi vs. nedenlerle kiralarda katlanılamaz biçimde artış olmakta, toplumun dengesi bozulmaktadır. Bu nedenle mahkemelerdeki dava sayısı tahmin edilemez biçimde artmış durumdadır. Dolayısıyla bu hususta bir önlem, makul bir düzenleme beklenmelidir.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya