Emlak Haberleri

Kira artışlarının sınırlandırılması sektörü nasıl etkileyecek?

Kira artışlarına yüzde 25 sınırının getirildiğini dün resmen açıklandı. Bu açıklamanın ardından milyonlarca vatandaş ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini araştırırken, konut sektörü temsilcileri peş peşe konuyla ilgili konuştu. İşte o açıklamalar…

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman ve Avukat Engin Ekici, kira yükselişlerine yüzde 25 sınırı getirilmesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kira artışlarına yüzde 25 sınırının getirildiğini dün resmen açıklandı. Bu açıklamanın ardından milyonlarca vatandaş ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini araştırırken, konut sektörü temsilcileri peş peşe konuyla ilgili konuştu.

Peki kira artışlarına sınır getirilmesi fiyatları düşürecek mi? Kira artışlarının sınırlandırılması sektörü nasıl etkileyecek? İşte merak edilen ayrıntılar…

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa bu düzenlemenin kiracının lehine gibi gözüktüğüne, diğer taraftan zaten yüzde 39 oranını düşük gören mülk sahiplerinin de aleyhine olduğuna dikkat çekti.

Aşa “Tek evi olan ve sadece bununla geçinen ailelerimiz var. Tek evi olan kişiler için bir yıllık kira getirisinin vergisinden muafiyet tanınması lazım” diyerek, geç kalmadan ve herhangi bir sosyal sorun yaşanmadan bu vergi işinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ort. Ahmet Büyükduman konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bu oran mevcut kiracılar için iyi bir oran, mevcut ev sahipleri için kötü bir oran, henüz yeni kiraya çıkmayı planlayanlar için çok kötü bir oran” dedi ve konut sahiplerinin daha sonra istedikleri oranda zam yapamaycak olmaları sebebiyle önden yüklemeli zamların gündeme geleceğine vurgu yaptı.

Düzenlemenin geçici olduğunun altını çizen Büyükduman, ” 2 sene sonra da ne olacağına dair belirsizlik var. Bunun da kiraya vermek üzere konut yatırımlarını ciddi ölçüde sekteye uğratacak bir karar olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

KİRALIK EV FİYATLARI YÜKSELECEK

Büyükduman, kiraya vermek amacıyla ev sahibi olmanın cazibesini yitireceğine dikkat çekti ve bunun sonucu olarak kiralıkların satılığa çevrileceğini aktardı. Büyükduman, konuyla ilgili açıklamasını “Kiradan çıkış hızlanacak, kiralık havuza giriş yavaşlayacak.

Toplam mekan piyasasında kiralık ev havuzunda küçülme, satılık ev havuzunda büyüme ile karşılaşacağız. Bu durumun, satılık ev fiyatlarında zamana yayılmış bir şekilde bir parça olumlu etkisi olacaktır, fakat yeni kiraya verilecek boş konut piyasasında ciddi ölçüde kiralık fiyatları yukarı doğru çıkaracaktır” ifadelerini kullanarak sürdürdü.

Kanun yürürlüğe alınana kadar olan kısa sürede, yeni kiraya verilecek kiralık konut piyasasında kilitlenme sorunuyla karşılaşılabileceğinin de altını çizen Büyükduman, konutunu kiraya vereceklerin, kanunun yüzde 25 kısıtını bitirdiği tarihten sonrasına denk gelecek bir şekilde kira sözleşmesi yapmak isteyeceğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili konuşan Avukat Engin Ekici ise, kısa ve orta vadede kalıcı bir problem haline gelmiş olan bu sorunun 1 senelik geçici bir düzenleme ile çözülemeyeceğini düşündüğünü belirtti. Ekici, “Kayıt dışılığa da itebilir. Türkiye’de ne zaman serbest piyasada bir müdahaleye gidilirse orada bir sorun çıkar” açıklamasında bulundu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya