Emlak Haberleri

Kira artışlarının yüzde 25’i geçemeyecek olması sektörü nasıl etkileyecek?

Kira yükselişine yapılan yeni düzenlemenin 6 milyon 788 bin civarındaki kiracıya rahat nefes aldıracağı öngörülüyor. Kira yükselişine yapılan yeni düzenlemenin 6 milyon 788 bin civarındaki kiracıya rahat nefes aldıracağı öngörülüyor. 

Kiraların bazı bölgelerde yüzde 140 oranlarında artması ve yüksek artışa gidemeyen konut sahiplerinin çeşitli sebeplerle kiracıları çıkmaya zorlamasıyla en önemli gündem konularından olan kira yükselişine çözüm bulundu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili açıklama yaptı ve 1 Temmuz 2023’e kadar gerçekleştirilecek kira sözleşmelerinde, geçmiş senenin yüzde 25’ini geçemeyecek yükselişlerin yapılacağını belirtti. Bu haber kiracılar için umut oldu.

Kira yükselişine yapılan yeni düzenlemenin 6 milyon 788 bin civarındaki kiracıya rahat nefes aldıracağı öngörülüyor. Kira artış oranı Haziran ayı için yüzde 39.33 olmasına rağmen İstanbul Planlama Ajansı’nın çalışmasına göre, İstanbul’da Nisan 2022 sonu itibariyle yeni konutların son bir senedeki kira yükselişi yüzde 161,4 olarak belirlenmişti. Kıyı kentlerdeki çok yüksek kira artışları sebebiyle, Türkiye’de ortalama kira yükseliş oranı yüzde 182.7’yi gördü. Durum böyle olunca da kiracı ve konut sahibi uyuşmazlıkları katlanarak arttı ve şikayetler de çoğaldı.

Peki kira artışlarının yüzde 25’i geçemeyecek olması sektörü nasıl etkileyecek? İşte ayrıntılar…

Türkiye’de TÜİK’in, “Gelir ve yaşam koşulları” araştırmasının verilerine göre, 2021’de konut mülkiyeti durumlarına bakıldığında, fertlerin yüzde 57,5’lik kısmının evinin kendilerine ait olduğu, yüzde 26.8’inin de kiracı olduğu belirlendi. Yapılan hesaplamalara göre, Türkiye’de 6 milyon 788 bin civarında kiralık daire olduğu görüldü.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve 1 sene süreyle kira yükselişinin yüzde 25 ile sınırlı olmasının kirada oturanlara rahat bir nefes aldıracağını vurguladı.

Bloomberg HT’den Olcay Büyüktaş’ın haberine göre; “Mevcut kural -ki bu Yargıtay hükmüdür- kira zamları yıllık ortalama TÜFE ile sınırlı. Yıllık ortalama enflasyon yılın ilk aylarında cari yıllık enflasyonun çok gerisinde kalmıştı çünkü enflasyonda ani ve çok yüksek artışlar yaşanıyordu” ifadelerini kullanan Seyfettin Gürsel, Mayıs ayında yüzde 40 olduğuna, Temmuz ayında ise yüzde 45 seviyesine yaklaşacağına ve artmayı sürdüreceğine vurgu yaptı.

Düzenleme ile kiracıların rahat bir nefes alacağına ancak, bazı adaletsizlikleri ve sorunları oluşturacağına da dikkat çeken Gürsel, “En basiti, Haziran ayında bir yılını dolduran kiracılar yüzde 40 zam yediler bile. Bir yılı Temmuz’da dolanlar ise yüzde 25 zamla kurtulacaklar. Bu haksızlık o kadar önemli olmayabilir. Birinci sorun, bu sınırlamanın yeni kiraya verilecek konutların kiralarına bir etkisi olmaması” diye konuştu. Cari kiraların çıldırmış durumda olduğunun altını çizen Gürsel, orta üst sınıfta bulunan yeni evliler ya da aile ocağından ayrılmak isteyen bekarların dahil ne yapacaklarını bilemediğini aktardı.

Gürsel, konuyla ilgili, “Bir diğer sorun da, bu kararın enflasyondan korunmak için kiraya vermek üzere konut satın alanları caydırabilecek olması. Konuta dünyanın parasını yatıracaklar ama ödedikleri parayı 15-16 yılda geri döndürecek kadar kira geliri elde edip edemeyeceklerinden şüphe edecekler. Bu da konut talebini azaltabilir” açıklamasında bulundu. Talebin azalması durumunda arzında azalacağına dikkat çeken Gürsel, sıfır konutların kiralarının artacağını dile getirdi.

ZAM DONDURULDU

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel de konuyla ilgili açıklamasında bunun beklenen bir açıklama olduğunu, son 15 gündür, dört bakanlığın bu konuda çalışma sürdürdüğünü aktardı.

Yüksel, “Borçlar kanununun 344. Maddesi TÜFE’yi baz aldığı için, enflasyonun TÜFE tarafının sürekli yükselen bir grafik izlemesiyle birlikte kira piyasasında katlanılabilir olmaktan çıkan artışlar söz konusu olmuştu. Boşalan konutlarda ise zaten yüksek kiralardan dolayı yer bulmak mümkün değildi” açıklamasında bulundu ve bu düzenlemenin devam eden kira sözleşmelerini kapsadığını, boşalan evler ile tahliyeleri kapsamadığını dile getirdi.

Yüksel, şu anda yasanın meclise sevk edildiğini, bugün veya yarın zam dönemi gelen bir kişinin kirasına yüzde 39,33 oranında zam yapacağını, yasadan sonra ise yüzde 25 sabit zammın söz konusu olacağını söyledi ve zammın bir anlamda dondurulmuş olduğunu vurguladı.

EOS Turkey Property Gayrimenkul AŞ Kurucu Ortağı Cem Ökmen, yapılan kira düzenlemesiyle ilgili değerlendirmesinde, bu yasanın kiracıları mutlu etmiş olmasına rağmen mülk sahiplerini ve yatırımcıları biraz üzmüş olabileceğini ifade etti. “Son dönemde yatırım sebebiyle ciddi bir konut satışı yaşandı. Rakamların yukarı yönlü olması bile bu duruma çok fazla bir etki göstermedi” diye konuşan Ökmen, düzenlemenin ev fiyatlarında bir baskı oluşturup oluşturmayacağına ilişkin de bir geri çekilme beklediklerine, stabil kira artışından sonra piyasada yüzde 20-25’lik bir gevşeme hissedileceğine dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya