Emlak Haberleri

Kira fiyatlarına yeni zam sınırı geldi!

Kiraya yüzde 25 sınırı geldi, 3 bin liralık evler 4 bin lira oldu. Sektörde kiralık konut sayısının düşeceğine ve konut kiralarının daha da yükseleceğine dikkat çekildi.

Kira fiyatlarına yüzde 25 sınır getirilmesine ilişkin tartışmalar gündemde yer tutmaya devam ediyor. Kira zamlarının yüzde 25’e sabitlenmesinin, ev kiralarını artırdığına dikkat çekildi.

Aynı zamanda düzenlemeyle beraber, konut sahibi ve kiracılar arasında çift kontrat kullanımının artacağına vurgu yapıldı.

Peki yeni düzenleme kiralık ev fiyatlarını ve sektörü nasıl etkileyecek? İşte ayrıntılar…

Zam sınırlamasından endişe eden konut sahipleri ilanda olan kiralık ev fiyatlarına yüzde 35 ile yüzde 50 arasında zam yaptı. Zam oranı bazı bölgelerde yüzde 100’lere kadar ulaştı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre; Emlak Müşaviri Salim Taşçı, uygulamayı “Kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyimiyle değerlendirerek, kanun değişikliği açıklanır açıklanmaz; kiralık konut fiyatlarına adeta zam yağdığının altını çizdi.

“Ev sahipleri çift haneye koşan yüksek enflasyona rağmen kira zammının yüzde 25’le sınırlanmasına razı olamıyor. Düzenleme duyulur duyulmaz yeni ilandaki 2 bin liralık evlerin kirası 3 bin liraya, 3 bin liralık evler 4 bin liraya çıktı” diye konuşan Taşçı, bazı bölgelerde yükselişlerin daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Yüzde 25 zam sınırından kurtulmak isteyen konut sahiplerinin 10 senedir oturan kiracılarını 3 ay önceden haber verip çıkarmaya başlayacağına dikkat çeken Taşçı, “Çıkmak istemeyen kiracı ev sahibiyle çifte kontrat yapıp enflasyona uyumlu zammı kabul eder. Çifte kontratla vergi kaybı yaşanır. 5 yıllık kiracılara tahliye davaları yağar. Yağmaya da başladı” ifadelerini kullanarak, ev sahiplerinin konutlarını kiralamadan bekleteceğine ve kira geliriyle geçinenlerin zor duruma düşeceğine dikkat çekti. “Herkes kira zammını enflasyona uyarlamak için uğraşır, kiracının da ev sahibinin de rahatı kalmaz” diyen Taşçı, gelecek günlerde konut sahibi ve kiracı kavgalarının artacağını, tahliye davalarında patlama yaşanacağını belirtti.

Sektörde kiralık konut sayısının düşeceğine ve konut kiralarının daha da yükseleceğine dikkat çekildi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya