Emlak Haberleri

Kira geliri mükellefleri ile ilgili açıklama!

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Emre Özerçen, kira geliri mükellefleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar…

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Emre Özerçen son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira geliri mükelleflerinin, 01 Ocak – 31 Aralık 2021 hesap dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için bu ayın 31’ine kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada gayrimenkul sermaye iradında gelirin elde edilmesinde “tahsilat esası” benimsendiğini kaydeden Emre Özerçen, bu esas uyarınca, kira gelirlerinin vergiye tabi olabilmesi amacıyla mutlaka nakden ya da ayni olarak tahsil edilmiş olması gerektiğini belirtti.

İşte milyonlarca kişi tarafından merak edilen o konuyla ilgili detaylar…

Tahsil esasının uygulanmadığı durumlara da değinen Emre Özerçen şunları kaydetti: Gelecek yıllara ait olan kiralar peşin tahsil edilirse bu gelir tahsil edildiği tarihin değil de ilgili bulundukları yılın geliri sayılır. Şahısların, 2021 yılı için elde ettikleri kira gelirlerinde meskenlerde 7.000-TL’si, işyerlerinde ise kira gelirinin brüt tutarı 53 bin TL’sine kadar olan kısmı için beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır. Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, her bir ortak için istisna ayrı ayrı uygulanır. Mal ve haklara hisseli olarak sahip olunması halinde, her ortağın sadece kendi hissesine karşılık gelen kira gelirlerini beyan etmesi gerekmektedir.Bir kişinin birden fazla konuttan kira elde etmesi halinde istisna, her bir konut için ayrı ayrı değil, kira gelirleri toplamına bir defa uygulanır.2021 yılında elde edilen kira gelirlerinin, 2022 yılı içerisinde Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit olmak üzere; birinci taksit 31 Mart 2022 tarihine kadar, 2’nci taksit ise 1 Ağustos 2022 tarihinde kadar ödenmesi gerekmektedir”

ELEKTRONİK BEYANNAME İMKANI VAR MI?

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Özerçen sözlerini şu şekilde tamamladı: “Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükellefler, istemeleri halinde vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri gönderebilecekleri gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensubu aracılığıyla da elektronik ortamda gönderebileceklerdir. Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı Gerçek Gider Yöntemi ve Götürü Gider Yöntemi olarak iki yöntemle tespit yapılır. Gerçek veya götürü gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, hasılatlarından %15’ini götürü gider olarak gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler. Hakları kiraya verenler, götürü gider yöntemini uygulayamazlar”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya