Emlak Haberleri

Kira şerhi için gerekli belgeler neler?

Bir gayrimenkulün sahibi ile kiracısı arasında düzenlenmiş olan kira sözleşmesinin tapu siciline şerh verilmesi işlemine kira şerhi deniyor. Peki, Kira şerhi nasıl yapılır? Tapuda kira şerhi için gerekli belgeler neler? İşte tüm detaylar…

Kira şerhi, gayrimenkul sahibi ile kiracısı arasında düzenlenmiş kira sözleşmesinin tapu siciline şerh verilmesi işlemine deniyor. Kira sözleşmesinin tapu siciline şerhi, taşınmazın 3. kişilere satılması durumunda kiracıyı korumak adına uygulanıyor.

Gayrimenkul sahibi ve kiracının anlaşması sonucu kira sözleşmesi tapu kaydına işlenebiliyor. Tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenen kira şerhi, kiracının ya da mal sahibinin başvurusu ile yapılabiliyor. Taraflardan birinin başvuru yapabilmesi için gereken şartlar ise şöyle açıklanıyor;

1-) Kiracıya tek taraflı şerh yetkisi verilmiş ise ve kira sözleşmesi noterde imzalanmışsa sadece kiracının başvuruda bulunması yeterli oluyor.

2-) Kiracıya şerh yetkisi verilmemiş ise ve kira sözleşmesi noterde imzalanmamış ise gayrimenkul sahibinin başvurması gerekiyor.

Türk Borçlar Kanunu’nun 312. maddesinde “Taşınmaz kiralarında, sözleşmeyle kiracının kiracılık hakkının tapu siciline şerhi kararlaştırılabilir.” şeklinde düzenleme yapılarak kira sözleşmelerinin tapuya şerh edilebileceği ifade edilmiştir.

Kira sözleşmesinin şerh edilmesi, kira sözleşmesinin tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenmesi işlemidir. Kira sözleşmesinin tapuya şerh verilmesini taraflar sonradan kararlaştırabileceği gibi, kira sözleşmesinde bir madde olarak ya da ayrı bir sözleşme olarak akdedilmiş bir şerh anlaşması şeklinde de belirleme yapabiliyorlar. Bu anlaşmanın şekil zorunluluğu olmamasına rağmen, şerh için yazılı kira sözleşmesinin ve şerh anlaşmasının ibrazı gerekiyor.

Kira şerhi için gerekli belgeler neler?

Kira sözleşmesi
Tapu senedi
Tapu senedi yoksa gayrimenkulün ada ve parsel numaralarını belirten belge ya da malikin sözlü beyanı
T.C. kimlik numarası ve vergi numarası
Kiracı veya gayrimenkul sahibinin fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaportu ya da avukat kimliği
Kira sözleşmesi noterde yapılmış ve şerh yetkisi verilmişse kiracının başvurusu
Kira kontratı noterde onaylanmamış ve kiracıya şerh yetkisi verilmemişse gayrimenkul sahibinin başvurusu

Tarafların başka biri tarafından temsil edilmesi durumunda temsil yetkisini belirten belgenin ibraz edilmesi gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya