Emlak Haberleri

Kira şerhi nedir?

Kira sözleşmelerinin tarafların iradeleri ile tapuya kayıtlı olarak, tescil edilmesi işlemine kira şerhi deniyor. Peki, Kira şerhi nasıl kaldırılır? İşte konu hakkında tüm merak edilenler…

Kira sözleşmesi işlemleri noter tarafından yapılmışsa ve kiracı tarafa şerh yetkisi verilmiş ise yalnızca kiracı tarafın başvuru yapılarak şerh işlemi yapılabiliyor. Kira sözleşmesi işlemleri noterde gerçekleşmemiş veya noterde gerçekleşmiş fakat tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemişse gayrimenkul sahibinin başvurusu ve kira sözleşmesi yapılırken imza atılması zorunlu oluyor.

Kira şerhi nasıl kaldırılır?

Tapuya konulan şerhin kaldırılabilmesi için şerhi koyan kişilerin onay vermesi gerekiyor. Türk Medeni Kanunun 683. maddesine göre malike tanınmış yetkileri kısıtlayıcı sonuç doğuracak biçimde tapu kütüğüne şerh düşülemiyor.

Kiracıya uzun vadede büyük avantaj sağlayan bu şerh için herhangi bir süre sınırı bulunmayıp kira sözleşmesinin süresi boyunca şerh devam edebiliyor. Sürenin sona erip sözleşmenin kendiliğinden uzaması durumunda bu uzamanın da sicile şerh edilmesi gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya