Emlak Haberleri

Kira vergisi beyanı Hazır Beyan Sistemi üzerinden gerçekleşiyor!

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Rahim Ak, bugünkü köşesinde kira geliri vergisini kolaylaştırmayı ve kolay ödeme seçeneklerini kaleme aldı. İşte Rahim Ak’ın ’12 soruda Hazır Beyan Sistemi’ başlıklı yazısı… 

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Rahim Ak,  bugün kaleme aldığı ’12 soruda Hazır Beyan Sistemi’ başlıklı yazısında kira geliri vergisini kolaylaştırmayı ve kolay ödeme seçeneklerini aktardı. 

Rahim Ak, yazısına şu ifadeleri kullanarak başladı:

“Kira vergisi beyanı Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolaylıkla verilebiliyor. Tek yapılması gereken Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresine giriş yapmanız. Kira geliri yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar da Hazır Beyan Sisteminden yararlanabiliyor. Buna göre, vergi dairesinde mükellefiyet kaydı bulunmadığında, sistem üzerinden haz1rlanan kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda, kişi adına vergi dairesinde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştiriliyor.”

Kira vergisinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla kolay bir şekilde ödenebileceğine dikkat çeken Rahim Ak, sistemin ayrıntılarına ilişkin yazısını şu şekilde sürdürdü:

1-Hazır Beyan Sistemi nedir?

Hazır Beyan Sistemi, beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflerin beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında onayına sunulduğu, kullanımı çok kolay bir sistem.

2-Bu sistemden yararlanacak mükellefler kimlerdir?

Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratları ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabiliyor. Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremeyecekler.

3-Sisteme nasıl ulaşabilirim?

Sisteme ve detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. Hazır Beyan Sistemine;

https://hazirbeyan.gib.gov.tr adresinden (Kullanıcı girişi, e-Devlet Yöntemi ile giriş veya Yabancı Kimlik Numarası ile Giriş),

İnteraktif Vergi Dairesinden,

İnternet Vergi Dairesinden, giriş yapabilirsiniz.

Yurtdışında yaşayan ve sistem üzerinden beyanname vermek isteyen T.C. vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancı kimlik numarası sahibi yabancılar Dış Temsilciliklerimizden e-Devlet şifresi alabilirler. Ayrıca, beyannamenizi Hazır Beyan mobil uygulaması aracılığıyla da cep telefonunuzdan gönderebilirsiniz.

4-Sistem üzerinden beyannamemi nasıl verebilirim?

Sisteme giriş yaptığınızda hazırlanmış olan yıllık gelir vergisi beyannameniz ekrana yansımış olacak. Beyannamenizi üzerinde gerekli kontrolleri, düzeltmeleri ve varsa gider, indirim vb. eklemelerinizi yaptıktan sonra onayladığınızda elektronik ortamda kayıtlara alınacak ve verginiz sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilecek.

5-Sistemdeki bilgiler nereden alınıyor?

Beyannamelerin hazırlanmasında gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kişilere ilişkin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, tapu, banka, PTT, inşaat ve sigorta şirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz şirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kuruluşlardan edinilen bilgiler kullanılıyor.

6-Sistemdeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapmalıyım?

Eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltebilir, beyannamenizi düzeltilmiş şekliyle onaylayarak gönderebilirsiniz.

7-Sistem üzerinden kanuni süresinden sonra beyanname verebilir miyim?

Kanuni süresi içerisinde verilmeyen beyannamelerinizi, Sistem üzerinden pişmanlık talepli veya kanuni süresinden sonra seçenekleri ile verebilirsiniz.

8-Daha önce verilmiş bir beyannamem veya açılmış bir mükellefiyetim yoksa bu sistemden yararlanabilir miyim?

Evet. Sistemden daha önce beyanname vermemiş veya mükellefiyet kaydı olmayanlar da yararlanabilecek. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi sistem üzerinden onaylayıp gönderdiğinizde ilgili vergi dairesinde mükellefiyetiniz otomatik olarak açılacak.

9-Beyannamenin bu sistemi kullanarak verilmesi zorunlu mudur?

Sistemi kullanma zorunluluğunuz bulunmamakla birlikte, sistem size, hızlı, güvenilir, kolay ve masrafsız bir şekilde beyanname gönderme imkânı sunuyor.

10-Sistemi kullanarak Yıllık Gelir Vergisi Beyannamemi ne zaman vermeliyim?

Beyannamenizi 1-31 Mart 2022 tarihleri arasında 7 gün 24 saat açık olan sistemi kullanarak gönderebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya