Emlak Haberleri

Kira yükselişleri için hangi öneriler geliyor?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Osman Arolat, bugünkü köşesinde konut kiralarındaki artışı kaleme aldı. İşte Osman Arolat’ın o yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Osman Arolat, bugünkü köşesinde konut kiralarındaki artışı kaleme aldı. Osman Arolat, yazısına “Kentlerdeki konut ve kira sorununa çok yönlü çözümler aranmalıdır. Kiralardaki büyük artış, siyaseti çözüm üretmeye zorunlu kılıyor” ifadelerini kullanarak başladı. 

Sabit gelirlilerin, memur/işçi ve emeklilerin kira sorununun gün geçtikçe arttığının altını çizen Osman Arolat, muhalefet partileri sorunun çözülmesi amacıyla kiracıları koruyan ve destekleyen önerilerle, Meclis’e düzenleme önerilerinde bulunuyor.

Peki kira yükselişleri için hangi öneriler geliyor? İşte ayrıntılar ve Osman Arolat’ın o yazısı…

Fahiş fiyatların önüne geçilmesi için, Kira döneminde yeni zam talebinin engellenmesi ve kira yardımı gibi öneriler gündeme getiriliyor.

“TÜİK verilerine göre ailelerin yüzde 57,5’i kendi evinde otururken, yüzde 26,8’i kirada oturuyor. İstanbul’da, bir yılda kiralar yüzde 112,3, Ankara’da 106,7, İzmir’de yüzde 74 artmış. Satılık konut fiyatlarında ise aynı dönemde İstanbul’da yüzde 137,9, Ankara’da yüzde 105,5, İzmir’de yüzde 104,5 yükselme var” ifadelerini kullanan Osman Arolat, İstanbul’da Ümraniye, Esenler, Küçükçekmece gibi semtlerde 2 çocuklu ailenin yaşayacağı 3 oda 1 salon evin kirasının 5 bin TL’den başladığını aktardı.

CHP milletvekili Sibel Özdemir’in Borçlar Kanununa dayanarak kiracılar lehine yasa teklifi verdiği gündeme geldi. Özdemir’in teklifinde Borçlar Kanununun 344. maddesi gereği yıllık kira yükselişinin, yıllık tüketici fiyat artışını geçemeyeceğine vurgu yapılarak, son senelerde görülen yüzde 100’ün üzerindeki yükselişlerin sınırlandırılmasının ve TÜ- FE oranına düşürülmesinin talep edildiği belirtildi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya