Emlak Haberleri

Kiracı fazla zama itiraz edebilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde bu ayki kira artış oranını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde bu ayki kira artış oranını kaleme aldı. Heper, ev sahibi ve kiracı arasındaki zamlı kira anlaşmazlıklarına da değindi.

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper’e bir okuyucusu, iş yerinde kiracı olduğunu ve bu sene 6’ncı yılları olduğunu aktardı. Kiraya verenin enflasyondan fazla kira istediğine ve rakamda anlaşamadıklarına dikkat çeken okuyucu, “Bu durumda bizi çıkarabilir mi? Bir rakam üzerinde anlaştığımızı düşünürsek, gelecek yıl durumumuz ne olur? Yeni bir kira sözleşmesi imzalarsak bu durumda seney yükseliş oranımız değişebilir mi?” sorularını yöneltti.

İşte Tamer Heper’in okuyucusunun sorusuna verdiği yanıt ve ev sahibi ile kiracı arasındaki zamlı kira anlaşmazlıklarına ilişkin açıklaması…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, soruyu yönelten okuyucunun durumunun birçok kiracıyı ilgilendirdiğinin altını çizdi. Heper, kiralarda enflasyona endeksli zam yapılmasının gerektiğine dikkat çekerek, Nisan ayında bu tavan oranının yüzde 29.88 olduğunu belirtti. Yüzde 30’luk bu zam karşısında kiracılar için sorunların çoğaldığını aktaran Heper, “Okuyucumun durumundaki kiracı için beş yıl tamamlanmış, altıncı yıla girerken kiraya veren artık endekse tabi olmadan, hak ve nasafet kuralları çerçevesinde endeksin üzerinde zam talebinde bulunabilir” açıklamasında bulundu.

***

Tarafların rakamda anlaşma sağlayamaması halinde kiraya verenin kira tespit davası açabileceğini dile getiren Heper, yeni dönem kira bedelinde anlaşmaya varılmadıysa bu durumun tahliyeyi gerektirmeyeceğini vurguladı.

“Kira bedeli konusunda anlaşamama durumunda kirayı mahkeme belirler” şeklinde konuşan Heper, kiranın mahkeme tarafından tespit edilmesi halinde gelecek 5 sene yine aynı endeksin uygulanacağını dile getirdi.

***

Heper, “Yeni sözleşme imzalanması durumunda yine gelecek5 sene endeks uygulanır. Bir de tahliyeyi ilgilendiren başka husus devreye girer ” dedi ve o hususu şu şekilde açıkladı:

10 yıl uzatma senesini tamamlayan kiracının hiçbir gerekçe gösterilmeden tahliyesinin istenebileceğini vurgulayan Heper, yeni bir kira sözleşmesi yapıldığında ise bu 10 uzatma yılının sıfırdan başlayacağını aktardı.

Heper yazısını “Yani yeni bir kira sözleşmesi imzalanması hem gelecek beş yılı kira tespiti bakımından endekse bağlar hem de kiraya verenin 10 yıllık uzatma süresini sıfırdan başlatır” ifadelerini kullanarak tamamladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya