Emlak Haberleri

‘Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi?’

‘Kiracı sözleşme bitmeden evden çıkabilir mi?’ sorusunun yanıtı milyonlarca ev sahibi ve kiracı tarafından merak ediliyor. Peki kiracı sözleşme sona ermeden daireden çıkarsa, kira borcu devam eder mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kiracıların sözleşme bitmeden evden çıkmaları durumunda kira borcunun devam edip etmeyeceğini kaleme aldı.

Tamer Heper’e bir okuyucusu, konuyla ilgili olarak, kiracısının evden çıktığını belirterek çıktığını söylediği tarihin Nisan olduğunu, ancak kendisinin bundan bu ay haberi olduğunu belirtti. Okuyucu, kiracının kira borçlarının hangi aya kadar olduğunu sordu.

Peki kiracı sözleşme bitmeden evden çıkarsa, kira borcu devam eder mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, kiracı ve kiralayan ihtilaflarıdan birinin de bu husus olduğunu dikkat çekerek ve “Kiracı eşyasını toplayıp kamyona yükler gider, ev sahibinin haberi yoktur ama kiracıya göre eşyayı toplayıp gitti mi kiracılık da bitmiştir” ifadelerini kullanarak başladı.

Ev sahibinin haberi yoksa kira sözleşmesinin nasıl sona ereceğiyle ilgili olarak bu durumda sözleşmenin sona ermeyeceğini ve yürürlükte olduğunu belirten Tamer Heper, sözleşmenin son bulması için bazı şartların olduğuna dikkat çekti.

Sözleşmenin son bulması için gerekli olan şartlara değinen Heper, “Birincisi, sözleşme kira döneminin sonunda son buldurulur. İkincisi, tarafların beraber verecekleri kararla sözleşme son bulur. Bu arada kiracı sözleşme sona ermeden konuttan çıkarsa, kira borcu devam eder” diye konuştu.

KİRACININ BORCU NE ZAMAN BİTER?

Bu durumda kiracının borcunun, kiralananın anahtarlarını ev sahibine teslim edene kadar süreceğinin altını çizen Heper, eşyalar alıp gidildiğinde kira borcunun sona ermeyeceğine dikkat çekti. “Dolayısıyla kiracının kira ödemekten kurtulması için daireyi tahliye etmekle beraber anahtarları ev sahibine teslim etmesi lazım” diye konuşan Heper, herhangi bir sebeple anahtarların konut sahibine teslim edilememesi durumunda, anahtarların teslim edilmesi amacıyla notere tevdi edileceğini aktardı.

Anahtarların hukukun teslim edilmemiş olması ve konutun tahliye tarihi konusuna ilişkin taraflar arasında ihtilaf oluşması durumunda, ev sahibinin tahliye tarihi konusundaki beyanına itibar edileceğini dile getiren Heper, “İşte bu nedenlerle uzayıp gitmemesi ve taraflardan birinin aleyhine sonuçlar doğurmaması için tahliyenin hukuki kurallara uyularak yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya