Emlak Haberleri

Kiracılar kira tutarının değişmesini talep edebilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki kira anlaşmazlıklarına değindi. Peki kirada indirim yapılabilir mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki kira anlaşmazlıklarına değindi. Tamer Heper, imza atılan kira sözleşmesindeki tutarın değiştirilmesinin mümkün olup olmadığını kaleme aldı.

Tamer Heper’e bir okuyucusu, ev sahibi olduğunu belirterek, kiracısıyla kontratının 1 Temmuz’da sona ereceğini 15 Mayıs’ta Temmuz’dan geçerli olacak şekilde yeni kontratı imzaladıklarını aktardı. Kiranın 1.000 TL iken 2.000 TL yapıldığını belirten ev sahibi, şimdi kiracısının 1.700 TL talep ettiğini belirtti. Okuyucu, kiracının imzalanan kontratı değiştirme hakları olup olmadığını sordu.

Peki imza atılan kira sözleşmesindeki tutarın değiştirilmesi mümkün mü? Kiracılar kira tutarının değişmesini talep edebilir mi? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in yanıtı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta “Bir kira sözleşmesinin yapım tarihi farklı, belirlenen başlangıç tarihi farklı olabilir. Okuyucum mayıs ayında kira sözleşmesi imzalamış ama başlangıç tarihi temmuz. Bu mümkündür” ifadelerini kullanarak başladı. Okuyucunun anlattıklarından, ev sahibi ve kiracının yeni bir kira sözleşmesi olduğuna ve imzalandığına göre geçerli olduğuna dikkat çeken Heper, bu sözleşmede belirlenen kira bedelinin de geçerli olduğunu aktardı.

Kiracının, kira tutarının 1.700 TL olmasını istediğini anımsatan Heper, “Okuyucumun yapacağı şey; 1.700 liraya razı değilse ‘hayır olmaz’ diyecek, o kadar. Bazı hallerde ev sahibi razı da olabilir” açıklamasında bulundu.

***

Burada kararın okuyucuya ait olduğunu belirten Heper, “2 bin lirada ısrarcıysa kiracı bunu ödeyecek, ödemezse hukuki yollara başvurabilecek” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya