Emlak Haberleri

Kiracılar oturdukları evi başkalarına kiralayabilir mi?

Yükselen konut fiyatları ve kiralar sebebiyle bazı kiracılar gayrimenkul üzerinden alternatif gelir elde etmenin yöntemlerini arıyor. Bu kapsamda konutu kısa süreli olarak kiralama platformlarında değerlendirmek bir yol oldu. Bu durumu yatırıma çevirenler bile bulunuyor…

Kiralarda yaşanan artışların ardından, kiracılar, ev sahipleri ve yatırımcılar gayrimenkul aracılığıyla alternatif gelir oluşturmaya çalışıyor. Söz konusu seçenek arayışlarının ilk sırasında kısa süreli konut kiralama platformları yer alıyor.

Konutu kısa süreli olarak kiralama platformlarında değerlendirmek bir gelir elde etme yolu oldu. Bu platformlar aslında senelerdir Türkiye’de de kullanımda fakat Kovid-19 salgının ardından oldukça rağbet görmeye başladı.

Peki kiracılar oturdukları evi başkalarına kiralayabilir mi? İşte ayrıntılar…

Bir süredir bazı yatırımcıların aynı bölgeden birkaç konut kiralayarak, bunları konut kiralama platformlarında kısa süreli kiraya vererek gelir elde ettikleriyle ilgili haberler ve paylaşımlar gündeme geliyor. Bunu konut sahibinin bilgisi dahilinde yapanlar ve bilgi vermeden de yapanlar da bulunuyor.

Haber Global’den Metin Aktaşoğlu’nun haberine göre; ünlü bir kısa süreli konut kiralama platformunda megakent İstanbul’da bir gecelik konaklamanın ortalama fiyatı 1.110 Türk Lirası olarak görüldü.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, konuyla ilgili açıklamasında mülk sahibinin alt kiralama hakkı vermesiyle bu durumun mümkün olacağına dikkat çekerek, yakın zamanda getirilen bir düzenlemenin altını çizdi. Evini kısa süreliğine kiraya vermek isteyen kişilerin bu yöndeki ticari faaliyetini bildirmelerinin gerekli olduğunu aktaran Kiraz, evde kimin kaldığıyla ilgili 24 saatte bir kimlik bildirimi yapılmasının zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

Burada ev sahibinin konudan haberdar olması ve kiracıya “alt kiralama hakkı” tanımasının gerekli olduğunu vurgulayan Kiraz, bu durumun mülk sahibinden habersiz yapılmasının kira sözleşmesine aykırı olduğunu belirtti ve “Ev sahibi bunu tespit ederse ihtarname gönderir ve kiracının 30 gün içinde buna son vermesini ister, aykırılığın devamı halinde ev sahibi tahliye davası açabilir ve kazanır da” açıklamasında bulundu.

Kadıköy’de yaşayan ve özel sektörde çalışan 29 yaşındaki Çağrı da bu tarz platformları kullanıyor. “Ev sahibiniz bu durumu biliyor mu?” sorusunu ise “Hayır, bilmesine gerek yok diye düşünüyorum” şeklinde yanıtlayan Çağrı, “Sürekli olmamakla birlikte 3 yıldır bir odamı kiraya veriyorum. İlk zamanlarda sosyalleşmek ve farklı kültürleri tanımak için kiralıyordum ancak daha sonra artan kira bedellerini karşılayamadığım için kiralamaya başladım” diye konuştu.

Bodrum’da yaşayan Atakan Sakarya ise evi kiracısı tarafından habersiz bir şekilde kiraya verilen isimlerden oldu. Emeklilik günlerini Bodrum’da geçiren Sakarya, Beşiktaş’taki konutunu 2021 Nisan’ın sonunda 2.450 liraya kiraya verdiğini ve konudan emlakçısı sayesinde haberdar olduğunu belirterek, “Meğer adam kendi kalmıyor, evi kısa dönem başkalarına kiralıyormuş. Ara sıra da gelip temizlik yapıyormuş. Kiracıyı aradım, kendisini polise şikayet edeceğimi söyledim. Suçunu kabul etti ve evimden ay sonu çıkacağını söyledi.” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul danışmanı Cemil Eren de konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve “Tüm kiralık sözleşmelerinin ilk maddesidir ‘devir ve ciro edilemez’ ifadesi. Hatta bu madde yazmasa bile Borçlar Kanunu anlaşmanın olmadığı şartlarda devir ve cironun önüne geçiyor. Ancak kiracı, ev sahibi ile anlaşabiliyorsa alt kiralama üzerine; bu şekilde evi kiralayabilir” ifadelerini kullandı.

Cemil Eren, ofis olarak kendilerinin sadece standart uzun dönem kiralamalar için aracı olduklarını aktarırken, Kadıköy ve Beşiktaş’ta hizmet veren emlak ofisleri birden fazla konut kiralayıp bunları platformlara kiralayanları duyduklarına fakat tanık olmadıklarına dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya