Emlak Haberleri

Kiracılara Kötü Haber! Konut Stokları Azaldı Kira Fiyatları Arttı

Konut satışlarının 2018 yılında azalması sonrası yeni konut projeleri azalmış ve satışlar stoklardan yapılmıştı. Ekonomi alanında yaşanan iyileşmeler sonucunda ise satışlar yeniden canlandı. Bu canlanma ise kira fiyatlarına doğrudan etki etti.

Ekonomik sıkıntıların yaşadığı 2018 yılında döviz kurunda yaşanan dalgalanmas ve faiz oranlarında yaşanan artışlar sonrasında konut satışları durma noktasına geldi.

Ekonomide normalleşme seyrinin yakalanmasının ardından ardından enflasyon oranlarında düşme, döviz kurunda sabit seyir yakalandı. Bu düzelmenin ardından ise banka faiz oranları düşüldü. Faiz indirimleri sonrasında ise başta konut kredisi olmak üzere çok sayıda kredi imkanında oranlar yüzde 1’in altına geriledi.

Tüm bu gelişmeler ise vatandaşların konut talebinin artmasına neden oldu. Bu kapsamda hızlanan konut satışları ise kira fiyatlarını etkiledi.

KİRA FİYATLARI ARTIYOR

2019 yılında konut satışlarının bütyük çoğunluğunun konut stoklarından olması ve yeni projelerin azalması satış rakamları ile birlikte kira rakamlarını da etkiledi.

Kira fiyatlarında yaşanan artışlara dair değerlendirme ise Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı’dan geldi. Mustafa Özelmacılı kira fiyatlarında son dönemlerde belirgin artışlar yaşandığını ifade ederek bazı örneklerle durumu açıkladı.

“Örneğin son üç ayda Halkalı’da metrekare kira ortalaması 17-TL’den 20-TL’ye, Beylikdüzü’nde 11-TL’den 13-TL’ye yükseldi.

Örneğin Kadıköy’de satılık konutlarda fiyat ortalaması 7.000-TL iken, son üç ayda bu ortalama yüzde 5 artışla 7.500-TL’ye, kiralık konut ortalaması ise aynı sürede 21-TL’den son 24-TL’ye yükseldi” Konut satışlarında dair de değerlendirmelerde bulunan Hakan Mustafa Özelmacılıklı faiz oranlarının düşmesi ve dolar kurunda sabit seyrin yakalanması ile konut taleplerinde ciddi artış olduğunu belirtti.

Emlak365.com

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya