Emlak Haberleri

Kiracıların hakları nelerdir?

Son zamanlarda kiracı ve kiralayan ihtilafları oldukça yaygınlaştı. Bu ihtilafların artmasının sebebi, ev sahiplerinin mülklerini yüksek bedelle kiralamak istemesi oldu. Bununla birlikte ev sahiplerinin yeni oyunu da deşifre oldu…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kiracı ve kiralayan ihitlaflarına değinerek, kiracıların ödemelerini nasıl yapmaları gerektiğini kaleme aldı.

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper’e bir okuyucusu, kiracı olduğunu aktararak ev sahiplerinin mülklerini daha yüksekten kiraya vermek için oluşturdukları tahliye nedenlerinden birine değindi. Ev sahiplerinin bir kısmının banka hesabını kapattığını aktaran okuyucu, kira ödenemeyince ‘kiracı kira ödemedi’ diye tahliye davası açmayı planladıklarını belirtti. Okuyucu böyle bir durumda kiracının ne yapabileceğini sordu.

Son zamanlarda kiracı ve kiralayan ihtilafları oldukça yaygınlaştı. Bu ihtilafların artmasının sebebi, mevcut kiracıdan yüksek kira alınamayacağı düşüncesiyle mülk sahiplerinin kiracılarını çıkarıp daha fazla kira bedeliyle kiralama yapmak istemesi oldu.

Peki banka hesabını kapatıp kirayı ödenmemiş gibi gösteren ev sahibi için ne yapılabilir? Kiracıların hakları nelerdir? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıtta, ev sahiplerinin mülklerini yüksek bedelle kiralamak için çabaladığını belirterek “Evet bunlardan biri de kiracının ödemesini sıkıntıya sokmak ve çözüm üretemeyen kiracı için de ‘kirasını ödemedi’ iddiası ile tahliye prosedürünü çalıştırmak. Bu durumda kiracıların dikkatli olması gerekecek” ifadelerini kullandı.

“Kiracının, kirasını süresi içinde gönderdiğinde banka hesabının kapatıldığını anladığında, hesabın kapatıldığı ve kiranın ulaşamadığını gösteren belge ile sulh hukuk mahkemesine başvurup tediye mahalli talebinde bulunması gerekecek” ifadelerini kullanan Tamer Heper, bu davanın yıllar sürmeyeceğini ve dosya üzerinden karar verileceğini belirtti.

Mahkeme tarafından eldeki belgelere bakılarak kiranın yatırılması amacıyla bir banka şubesinin tediye mahalli şeklinde tayin edileceğini aktaran Heper, “Kiracı da bu yere kirasını yatırmakla riski bertaraf eder. İşlem kolaydır, çabuk sonuç verir, bu nedenle de kiracı bu oyunu bozar” açıklamasında bulundu.

Tamer Heper, kiraya verenlere de bir uyarı da bulundu ve çok yüksek tutarlarla kiraya verilen gayrimenkullerde bir riskin her zaman bulunduğuna dikkat çekti ve riski şu şekilde açıkladı:

“Çok yüksek kira tutarını kiracı kısa bir süre sonra ödememeye başlayabilir. Maddi sıkıntıya girmiştir ve tahsilat oldukça zordur.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya