Emlak Haberleri

Kiracıyı haksız yere çıkaran ev sahipleri!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen ev sahibi kiracı kavgalarına bir yenisi daha ekleniyor. Ev sahipleri şimdi de tadilat bahanesiyle kiracılarını çıkarmaya çalışıyor. İşte detaylar…

Bu ay yaklaşık olarak 8 milyon kiracıyı ilgilendiren mayıs ayı kira artış oranı yüzde 34.46 şeklinde gerçekleşti. Merakla beklenen bu artışa göre 2 bin TL kira ödeyen vatandaşın ödeyeceği kira bedeli 689 TL farkla beraber 2 bin 689 TL şeklinde oldu.

Sabah’tan Hazal Ateş’in aktardığına göre, don zamanlarda gündemden düşmeyen ev sahibi kiracı kavgalarına bir yenisi daha ekleniyor.

İşte ev sahiplerinin milyonlarca kiracıyı ilgilendiren yeni oyunu…

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ev sahiplerinin zorlama kira artışlarına karşı şu cümleleri kullandı: “Kira sözleşmeleriniz birinci yılını doldurmuş ve beşinci yılını doldurmamışsa sadece yüzde 34.46 artış yapacaksınız. Bunun üstündeki zorlama artış oranını kabul etmeyiniz”

KABUL ETMEYİN

Kiraz, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede , “TÜFE yüzde 69.97 ve kira artışına esas oran olan 12 aylık değişim oranı yüzde 34.46 oldu. Bunun üzerindeki zorlama artış oranları kabul edilmemeli. Borçlar Kanunu’na göre oran budur. Sözleşmedeki hüküm, mal sahibinin bunun üzerinde yaptığı talep geçersizdir” şeklinde konuştu.

Kira sözleşmeleri beş yılı dolanların durumuyla ilgili de bazı bilgiler veren Ali Güvenç Kiraz, “Beş yıl dolduğu için ev sahibi rayiç bedel arttı diyerek ekstra artışa girebilir. Bunun için de kira bedeli tespiti için mahkemeye başvurabilir. Davalar yaklaşık 2.5 yıl sürüyor. Hâkimler artış oranını hakkaniyet oranında yapıyor. Anlaşmazlık yaşanmaması için tarafların uzlaşması daha doğru olur” dedi.

TADİLAT OYUNU BAŞLADI

Mega kent İstanbul başta olmak üzere birçok kentteki ev sahilerinin kira artışlarından dolayı tadilat bahanesiyle kiracılarını evden çıkarma girişimleri olduğunu söyleyen Ali Güvenç Kiraz, “Esaslı bir tadilat, yıkma olmadıkça kiracının tahliyesi mümkün değil. Bunun için de ev sahibinin belediye onaylı proje sunması gerekiyor. Tadilat yapıyorum diyerek kiracıyı çıkaramaz. Mahkemede ispatlaması gerekiyor. Tadilat gerekçesiyle kiracısını çıkararak başkasına vermediğini de mahkemeye ispatlaması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya