Emlak Haberleri

Kiradaki evin satışında kiracının öncelikli alım hakkı var mı?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmaları kaleme aldı. Peki kiradaki evin satışında kiracının öncelikli alım hakkı var mı? İşte o sorunun yanıtı ve Tamer Heper’in konuyla ilgili yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmaları kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, 5 senedir bir evde kiracı olduğunu belirtti ve ev sahibinin kiraya yüzde 25’ten fazla zam istediğine ve kendisi memnun olduğu için yüzde 35 zam yaptığını söyledi. Aradan 15 gün geçtikten sonra evi satışa çıkardığını aktaran okuyucu, ev sahibinin eve ihtiyacı olmadığını çok evi olduğunu belirterek ‘Benim bu evi almak gibi bir ön hakķım var mı? Başkasına satarsa iptal ettirebilir miyim?’ sorusunu yöneltti.

Peki kiradaki evin satışında kiracının öncelikli alım hakkı var mı? İşte o sorunun yanıtı ve Tamer Heper’in konuyla ilgili yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta “Kiradaki evin satışında kiracının bir öncelikli alım hakkı yoktur. Dolayısıyla ev satıldığında bu satışın iptalini istemek gibi bir hakkı da yoktur” ifadelerini kullandı ve herkesin yasal çerçeveler kapsamında kendi malından tasarruf edebileceğini belirtti.

Ev sahibinin bu evi satışa çıkarırıp müsteri bulursa satabileceğini aktaran Tamer Heper, “Okuyucumun herhangi bir şekilde bunu engelleme imkanı yoktur. Ancak evin satılması demek okuyucumun kirasının yeniden zamlanması demek olmayacağı gibi ertesi gün çıkması anlamına da gelmez” dedi ve bugünkü ev sahibi ile olan kira sözleşmesinin yeni malikte de geçerliliğini koruyacağını belirtti.

Fakat  yeni malikin satıştan altı ay sonra ihtiyaç sebebiyle  tahliye davası açma imkanının oluşacağını dile getiren Tamer Heper, “Yeni malik böyle bir dava açarsa gerçek ihtiyacını ispatlamak zorunda olacaktır” şeklinde konuştu ve gerçek ihtiyacının ispatlanamaması durumunda davanın reddolunacağına ve okuyucunun kiracılığının devam edeceğine dikkat çekti.

“Okuyucum kendisinin alımda öncelik hakkı olup olmadığını sorduğuna göre satın alma gücü var gibi geliyor” diyen Heper, eğer gerçekten böyleyse ve konut da satışa çıktığına göre neden satıştan sonrasını yani ihtilaflı bir ortamın düşünüldüğünü sordu. Heper, “Şimdiden ev sahibi ile pazarlık edip evi bir başkasından önce kendisi alsa ya” dedi ve hukuken satışa engel olamayacağını ve sonrasında da iptal talep edemeyeceğini vurguladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya