Emlak Haberleri

Kiralara ne kadar zam yapılacak?

Kira artışlarına getirilen sınırlama milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmalar patlama noktasına gelmişken, kira artış sınırlamasına ilişkin kafa karışıklıkları da artıyor. İşte uygulamayla ilgili ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kira artış sınırlamasını kaleme aldı. Son günlerde, kira artışlarına gelen yüzde 25’lik sınırlama kiracıların kafasını karıştırdı.

Tamer Heper’e bir okuyucusu, “Evimi 20 Ağustos 2016 tarihinde kiralamıştım. Bugün aylık 11 bin 900 TL kira ödüyorum” diyerek ev sahibinin kendisine mesaj attığını ve aylık bin lira kira istediğini, aksi durumda çıkmasını söylediğini belirtti. Okuyucu, danıştığı birinin kira dönemi 5 seneyi geçtiği için emsal kira ödemesi gerektiğini, yüzde 25 hesabına dahil olmadığını söylediğini aktardı. arada kaldığına dikkat çeken okuyucu, şimdi rayiç bedeli mi ödeyeceğini yoksa yüzde 25 zam mı yapacağını sordu.

Kira artışlarına getirilen sınırlama milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Ev sahibi ve kiracı arasındaki tartışmalar patlama noktasına gelmişken, kira artış sınırlamasına ilişkin kafa karışıklıkları da artıyor.

Peki kira artış sınırlaması nasıl belirleniyor? Eski kiracıların kiralarına ne kadar zam yapılacak? İşte Tamer Heper’in yanıtı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta “Bu konudaki son yazımda o yazımın bir son olmayacağını, daha çok yazacağımı söylemiştim, işte başladık. Başladık çünkü konu çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor ve iş o hale geldi ki ihtilaflar patlama noktasında” ifadelerini kullanarak başladı ve hala tereddütlü noktalar olduğuna dikkat çekerek yasayla birlikte konuyu açıkladı.

Kira artış sınırlamasına ilişkin yasa sebebiyle “1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılması gereken zamlarda, üç yıl beş yıl ayrımı yok” diye konuşan Tamer Heper, her kiracının yüzde 25 zam yapacağını aktardı. Bu durumun mahkemeye taşınması durumunda da yüzde 25 zam kararı verileceğini vurgulayan Heper, “Birgün enflasyon endeksi yüzde 25’in altına düşerse bu oranda zam uygulanacak, yüzde 25’in üzerinde olduğu müddetçe 1 Temmuz 2023 tarihine kadar zam oranı yüzde 25” açıklamasında bulundu ve bu durumda eski kiracı yeni kiracı ayrımının olmadığını belirtti.

Toplumda bu konuuyla ilgili ikinci bir tereddüt oluştuğunu da dile getiren Heper, uygulamanın 1 Temmuz’da başlayacağının basında yer aldığına ancak 11 Haziran itibariyle başladığına dikkat çekti. Heper, “Zam durumu bu ama ‘bu seviyede zam yapacaksın, benim istediğim zammı yapmayacaksan evden çık’ sözünün de geçerliliği yok” dedi ve evden çıkmak için yasal tahliye şartlarından birinin bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya