Emlak Haberleri

Kiralık ev arayanlar şok üstüne şok yaşıyor!

Kiralardaki astronomik yükselişlerle, emlak sitelerini mesken haline getiren dolandırıcılar ev arayanları mağdur ediyor. Kiralık ev arayanlar şok üstüne şok yaşıyor. İşte dolandırıcıların yeni yöntemi…

Son dönemlerde emlak sitelerini mesken haline getiren dolandırıcılar, yeni yöntemler bularak vatandaşları mağdur etmeyi sürdürüyor. Dolandırıcılar, bu kez de ‘uygun kiralık daire’ ilanlarıyla ev arayanları dolandırıyor.

Ev kiralarında yaşanan yükselişleri fırsat haline getiren dolandırıcıların yeni yöntemi kapora oldu.

Peki kiralık ev tutanlar nelere dikkat etmeli? Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilen o ayrıntılar…

Kiralık konut dolandırıcılıklarına bir yenisi eklendi. Fırsatçı dolandırıcılar, kaporayı aldıktan sonra ortadan kayboluyo ve ev kiralayacaklar durumu fark ettiğinde artık geç kalınmış oluyor.

Yeni Şafak’tan Mehmet Ali Porto’nun haberine göre; dolandırıcıların yeni başvurduğu yöntemin işleyişi ortaya çıktı. Bu kapsamda dolandırıcılar, emlakçı ya da ev sahibi kimliğiyle internet sitelerinde uygun kiralık konut ilanları yayınlıyor.

Sahte ilanı gören kişiler, ev için dolandırıcılarla telefondan iletişim kuruyor. Vatandaşın ‘daire hangi sokakta, fotoğraflardaki gibi mi, konumu ve adresi nerede, çevreye bakalım, nasıl bir yer, aileye uygun mu” sorularıyla karşı karşıya kalan dolandırıcılar, “Detaylı bilgi veremem. Eğer daireyi görmek istiyorsanız opsiyonlama ücreti yani kapora göndermeniz gerekiyor. 3 bin lirayı gönderin adresi atayım” yanıtını veriyor. Bu durumda uygun fiyatlı evi tutmak isteyenler, dolandırıcıların verdiği IBAN’a istenilen ücreti yolluyor.

Kaporayı yollayan vatandaşlar, evin adres bilgileri gelmeyince yeden ilanı verenle iletişime geçmeye çalışıyor. Fakat kaporayı alan dolandırıcılar, telefonlarını kapatarak ortadan kayboluyor. Dolandırıcıların bu yöntemle yüzlerce vatandaşı mağdur ettiğine dikkat çekilirken, dolandırılan vatandaşların da suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Vatandaşların “Sitenizde dolandırıcılar var, insanları mağdur ediyor. Bir şeyler yapmanız gerekmiyor mu” sorularına, internet sitelerinden farklı yanıtlar veriliyor. Öeneğin, sitelerinin yalnızca ilan hizmeti verdiğine ve alım satım veya kiralama aracısı olmadığına, yasal sorumlulukları bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal, dolandırıcılığa aracılık eden internet sitelerinin vatandaşın güvenliğinin sağlamasının gerekli olduğuna vurgu yaptı. “Adres, tapu gibi bilgileri net olmalı ve kimlik bilgilerinin site tarafından doğrulanması gerekiyor” ifadelerini kullanan Aziz Koçal, vatandaşların bu sitelerin ismine, prestijine güvenip ona göre hareket ettiğine, ilan verdiğine ya da ev kiralıp satın aldığına dikkat çekti. Koçal, devletin bu konuda yeni bir sistem getirmesi önerisinde bulundu ve  “Bilgilerin doğrulatılması ve denetim şart” diyerek açıklamasını tamamladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya