Emlak Haberleri

Kiralık evlerde yeni tahliye taahhüdü oyunu…

Kiralık ev fiyatlarındaki fahiş artış bazı fırsatçı ev sahiplerini ortaya çıkardı. Ev sahipleri kiracılara tahliye taahhüdü imzalatıyor ve belirtilen tarihten sonraki ay evden tahliye ediliyor…

Her geçen gün yükselen ev kiraları, kiracıları ve kiralık ev arayanları zor duruma düşürüyor. Bazı fırsatıçı konut sahipleri, kiralık konut arayanlara belirli bir süre sonra evden çıkacağına ilişkin “tahliye taahhüdü” imzalatıyor ve hiçbir neden göstermeden belirtilen tarihten sonraki ay evden çıkarıyor. Mevcut yasalar kapsamında, ev sahibinin kiracıya, kira sözleşmesiyle beraber tahliye taahhüdü imzalatması hukuka uygun değil.

Kira sözleşmesiyle aynı gün imzalanan ve “Evi şu tarihte boşaltacağım” şeklindeki taahhütname  geçerli olmadığından kiracıya üzerinde tarih yazmayan ve ya ileri tarihli tahliye taahhütnamesine imza attırılıyor.

İşte kiralık evlerde yeni tahliye taahhüdü oyunu…

İKİ EŞİN DE İMZALAMASI GEREKİYOR

Kiracı taahhütnamenin kira sözleşmesiyle aynı gün imzalandığını kesin olarak ispat edemezse, tahliye yolu açılmış oluyor. Eğer taahhütname, kira sözleşmesiyle aynı tarihte imzalanmış ve imza kiracıya ait değilse, kiracının itiraz hakkı oluşuyor.  Kiracı evde aile olarak yaşıyorsa, evde yaşayan iki eşin de tahliye taahhüdünde imzası olması gerekiyor. Eşlerden birinin imzası olmaması halinde elge hukuki olarak geçerli olmuyor.

Yeni Şafak’tan Yasemin Asan’ın haberine göre; kiracıların mağdur olmaması için ellerinde kanıt bulunması gerektiğinin altını çizen Avukat Oğuz Yavuz, “Kiracıların, ilan görüntüsüyle ya da kira sözleşmesiyle birlikte taahhütnamenin boş imzalandığına dair fotoğrafla ispat etmesi gerekiyor. Boş tahliye taahhütnamesi imzalamamakta hatta hiç imzalamamakta fayda var” şeklinde konuştu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya