Emlak Haberleri

Kiralık ve satılık gayrimenkul fiyatlarında artış!

Kiralık ve satılık gayrimenkul fiyatlarında artış hız kesmeden devam ediyor. Peki söz konusu bu artışlar gayrimenkul kaynaklı göç hareketlerini mi başlatacak? 

Kiralık ve satılık gayrimenkul fiyatlarında artış hız kesmeden sürüyor. Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda yaptığı açıklamada, İstanbul,  Ankara  ve İzmir’in küresel konut kira fiyat artışları sıralamasında ilk ona girdiğini dile getirdi.

Söz konusu döviz kaynaklı ekonomik kriz ve bu krizin yarattığı yüksek enflasyon sonucunda gayrimenkul fiyatlarında yukarı doğru büyük bir sıçrama yaşandığını kaydeden Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda yaptığı açıklamada, gayrimenkul fiyatlarında yaşanan bu aşırı değerlenme etkisini kısa zamanda aşırı yüksek kira artışı olarak hissettirmeye başlağını dile getirdi.

Peki söz konusu bu artışlar gayrimenkul kaynaklı göç hareketlerini mi başlatacak? 

Özhan Carda yaptığı açıklamada İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerde bu artışın yüzde 100’ün üzerinde olduğunu söylerken, Denizli, Trabzon, Van gibi Anadolu’daki bazı şehirlerde ise yüzde 50’nin altında bir artış yaşandığını söyledi.

Carda yaptığı açıklamada Türkiye’den üç ilin son bir senede  küresel konut kira fiyat artışları sıralamasında ilk ona girdiğini de kaydetti.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen konut kiralarındaki yükselişin ileriki dönemlerde büyükşehirlerden kiraların nispeten daha düşük olduğu diğer şehirlere göçe sebep olacağını kaydeden Carda söz konusu bu durumun şu anda hissedilir bir şekilde görülmediğini ama zaman içerisindeinsanların büyükşehirlerdeki gayrimenkullerini yüksek bedellerle kiraya verip kiraların daha düşük olduğu bölgelerde yaşamaya karar vermelerinin gayrimenkul kaynaklı göç hareketlerinin sebebi olacağını söyledi.

Konut kiralarında yaşanan fahiş artışı tetikleyen en önemli etkenlerin başında 2018’den  beri ülkemizde konut üretiminin daralması ve enflasyon etkisiyle yükselen inşaat maliyetlerinin geldiğini söyleyen Carda bazı bölgelerde başta savaştan kaçan Rus ve Ukrayna vatandaşlarının sığınacak evlere dolar bazında yüksek kiralar ödemeye razı olmaları da başka bir sebep olarak göze çarptığını kaydetti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya