Emlak Haberleri

Konut alacaklara müjde!Kdv sadeleştirilmesi başlıyor!

Konut almanın hayal olduğu şu sıralarda vatandaşı sevindirecek haber geldi. Konutlarda KDV’nin sadeleştirilmesi için çalışmaların başladığı duyuruldu.

Konut almanın hayal olduğu şu sıralarda vatandaşı sevindirecek haber geldi. Konutlarda KDV’nin sadeleştirilmesi için çalışmaların başladığı duyuruldu.

Sektörden ve tüketicinin talepleri doğrultusunda  150 metrekarenin üzerindeki yüzde 18 oranındaki KDV yükü hafifletiliyor. Düzenleme kapsamında ikili KDV sisteminin getirilmesi hedefleniyor. Katma değer vergisi (KDV) indirimi konut sektörüne de uygulanması planlanıyor.

KDV yükünün konut piyasasında azaltılması için de atılması gereken adımlar atılacak. Bu doğrultuda 150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüksek kdv yükü indirilecek.

Mevcut sistemde konutlarda KDV sistemi 150 metrekareye için yüzde 1 yada yüzde 8 oranında uygulanıyor. 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda ise KDV oranı yüzde 18 üzerinden uygulanıyor. Bu KDV oranı hem üreticilerin hemde tüketicilerin şikayetlerine sebep oluyor.

“Tüketici fahiş bir fiyat artışıyla karşılaşmayacak”

TRT Haber’de yer alan habere göre;  Ankara  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Abdulkadir Develi, “Mesela evimiz 160 metrekare, alacağımız konutun 150 metrekarelık kısmı için yüzde 8’lik, kalan kısmı için yüzde 18’lik bir KDV durumu söz konusu olacak. Burada tüketici de birdenbire 160 metrekare çıktığı zaman çok yüksek bir fahiş bir artış ile karşı karşıya kalmayacaktır” diye konuştu.

“Sektör canlanabilir, fiyatlarda düşüş oluşturabilir”

Develi, bu gelişmelerden sektörün nasıl etkileneceği sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Özellikle 150 metrekare yukarısı olan konutlar için ciddi bir motivasyon oluşturabilir ve fıyatlarda bir düşüş de aynı zamanda oluşturabilir. B en sektörün canlanmasını, özellikle de ülke ekonomisine pozitif bir etkı sağlayacağı kanısındayım.”

Kentsel dönüşümdeki yüzde 1’lik uygulamasında bir değişiklik beklenilmezken, söz konusu yeni düzenlemede tapu harçlarının da düşürülmesi hedefleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya