Emlak Haberleri

Konut BES ve Yuvam BES geliyor!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli yaptığı açıklamada Konut BES ve Yuvam BES müjdesi geldi. İşte konu ile ilgili merak edilen detaylar…

Uzun vadeli tasarruflarda BES’in ilk tercih edilen ürünler arasında yer aldığını belirten Atilla Benli, “Katılımcıların BES’te birikim yaparken konut sahibi olmalarının teşvik edilmesi amacıyla Konut BES, yurtdışında yerleşik kişiler ile şirketlerinin tasarruflarını ülkemizde  değerlendirmelerini sağlayacak Yuvam BES uygulamasına ilişkin mevzuat değişiklikleri planlanıyor” diye konuştu.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu üyeleri Cemal Kişmir, Ahmet Yaşar, Taylan Türkölmez, Uğur Gülen ile birlikte sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki yeni yol haritasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Hürriyet Gazetesi’nden Noyan Doğan’ın haberine göre; Atilla Benli, son zamanlarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, toplam katılımcı sayısının 13.6 milyon kişiyi geçtiğini, toplam fon büyüklüğünün de 285 milyar TL’si olduğuna değinerek, devletin sisteme verdiği desteğin 28 milyar TL’ye ulaştığını, 18 yaş altı çocukların sistemdeki fon büyüklüğünün devlet katkısı dahil 785 milyon TL’yi aştığını ve sistemde bulunan 18 yaş altı çocukların sayısının da 302 binin üzerine çıktığına değindi.

BES NASIL İŞLİYOR?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Bireysel Emeklilik Sistemi,  birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanıyor.

Bireysel emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemeleriniz sizin seçtiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendiriliyor ve 10 sene boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız durumunda emekliliğe hak kazanıyorsunuz.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, emeklilik hakkını elde ettiğinizde emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi toplu şekilde ya da belirli bir program çerçevesinde alabileceğiniz gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler için düzenli olarak emekli maaşı alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulanıyor. Sisteme yatırılan her katkı payı tutarının yüzde 25’lik kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirildi. 22 Ocak 2022 tarih ve 31727 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7351 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile beraber yüzde 25 olan bu oran yüzde 30 şeklinde uygulanıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya