Emlak Haberleri

Konut finansman paketi kullanım şartları!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut sahibi olmayan vatandaşların, konut finansman paketlerinden faydalanmaları amacıyla kullandırım esaslarının belirlendiğini açıkladı.

Vatandaşların büyük bir heyecanla beklediği  0,89 ve 0,99 faizli konut kredisinin detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanına ilişkin detayları  Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Konut finansman paketleriyle vatandaşları konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak ve ilk konutunu alacakların çok uygun maliyetle konuta erişimlerini artırmanın amaçlandığı ifade edilen açıklamada, konut sahibi olmayan vatandaşların ilgili paketten faydalanmaları amacıyla kullandırım esaslarının belirlendiği duyuruldu.

Bankaların, finansman paketlerinin bu kapsamda uygulanmasına yönelik gereken kontrol ve tedbirleri de alacağı ifade edilen açıklamada, “İlk Evim Konut Finansmanı” kullandırım şartlarına ilişkin şunlar kaydedildi:

“İlk evim konut finansman desteği 2 milyon lira değerine kadarki birinci el konutlar için geçerli olacak, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla belirlenip tespit edilecek. Kredi desteği kamu bankaları tarafından vatandaşların ilk konut alımını desteklemek amacı ile verilecek. Krediye başvuru tarihi itibarı ile başvuru sahibinin, tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun olmaması gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir, ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamının bulunmaması şartı var. Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de olmaması gerekli. 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulaması yapılacak. Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları kapsamında yürütülecek. Vatandaşlar, bu paketten yalnızca bir kez faydalanabilecekler.”

TCMB çalışma yapacak

Genişletilmiş Konut Finansman Paketi şartları da şöyle açıklandı;

“Genişletilmiş Konut Finansman Desteği, 2 milyon lira değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsıyor, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla belirlenerek tespit edilecek. Kredi desteği kamu bankaları tarafından vatandaşların ilk konut alımını desteklemek amacı ile  verilecek. Krediye başvuru tarihi itibarıyla başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı yerde ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı bulunabilir, ancak aynı aile içerisinde bir konutun hisseli olarak tamamının bulunmaması gerekiyor.

Yine aynı şekilde başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmaması gerekiyor. Bu destekten 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi olan vatandaşlar faydalanabilecekler. 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar ise bu hesaplamaya dahil edilmeyecek.”

Başvuru sahiplerinin, konut değerinin yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya, DTH (döviz tevdiat hesabı)/altın hesaplarına aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapabileceklerine değinilen açıklama, şöyle devam edildi:

“Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu, TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek, döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave ücretler konusunda TCMB çalışma yapacak. 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde, aylık 0,89 faiz oranı uygulanacak. Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecek.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya