Emlak Haberleri

Konut Fiyat Endeksi yüzde 12,4 arttı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, Konut Fiyat Endeksi (KFE), Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 12,4 arttı ve 430,6 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından merakla beklenen Mayıs 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Peki konut fiyat endeksi arttı mı? Konut fiyat endeksi ne kadar arttı? İşte merak edilen detaylar…

Açıklanan resmi rakamlara göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan (KFE) (2017=100), nisanda bir önceki aya göre yüzde 12,4 artış gösterdi ve 430,6 şeklinde kayıtlara geçti.

Yine merakla beklenen verilere göre, Konut Fiyat Endeksi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 145,5 artarken, bu dönemde reel yükseliş yüzde 41,1 şeklinde oldu.

Yine açıklanan verilere göre, üç büyük il için konut fiyat endeksi değişimine bakıldığında Mayıs ayında bir önceki aya göre İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de sırasıyla yüzde 12,7, yüzde 11,9 ve yüzde 11,5 artış gözlemlendi. Söz konusu endeks değerleri geçen senenin aynı ayına göre de İstanbul’da yüzde 165,4, Ankara’da yüzde 147,5 ve İzmir’de yüzde 139,9 arttı.

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, konut fiyatlarının en yüksek veya pahalı olduğu bir senede satış rekoru kırıldığını kaydetti.  İkisinin bir arada gerçekleşmesinin riskli bir durum oluşturabileceğini aktaran Abdurrahman Yıldırım, risklerden ilkinin alıcıların yüksek fiyattan talep göstermelerinde olduğunu bildirdi.  Yıldırım, Nisan ayı itibarıyla Türkiye’de konut fiyatlarının bir senede yüzde 127, son iki senede yüzde 200, son 3 yılda yüzde 250 arttığını dile getirdi. Konutları gurbetçilerin aldığını vurgulayan ve yabancıya konut satışının gittikçe artış gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, Haziran ayı itibariyle yüzde 5.7’ye çıkan yabancı satışlarının 2013 yılında bu güne olan istatistiklerde en üst seviyeye çıktığını aktardı.

Yabancıların yoğunlaştıkları illerin Antalya, İstanbul ve İzmir olduğunun altını çizen Abdurrahman Yıldırım, her üç konuttan biri veya en büyük kentte her 7 konuttan biri yabancılara satılıyorsa, bu durumun fiyatlara yansıyacağını belirtti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya