Emlak Haberleri

Konut fiyatının artmasıyla gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Şubat Ayı Konut Fiyat Endeksi’ne göre konut fiyatları geçtiğimiz senenin Şubat’ına göre yüzde 96.4 yükseldi. Peki konutta üretim azaldı mı? İşte ayrıntılar…

Yükselen maliyetlerle beraber konutta üretim düşüyor. Arz açığı çoğalırken yatırımcılar ve yabancıların tabelbi de fiyatları yukarı çekiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Şubat Ayı Konut Fiyat Endeksi’ne göre konut fiyatları geçtiğimiz senenin Şubat’ına göre yüzde 96.4 yükseldi.

Fiyatları en çok etkileyen unsur ise bina inşaat maliyetleri oluyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de kurda yaşanan yükseliş. TÜİK’e göre, inşaat maliyet endeksi, Şubat 2022’de bi önceki aya göre yüzde 5.73, 2021’in aynı ayına göre yüzde 90.27 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7.56 artarken, işçilik endeksi yüzde 0.23 artış gösterdi.

Yükselen maliyetlerle beraer konutta üretim de düşüyor. Yatırımcıların ve yabancıların talebinin artması da fiyatları yukarı çekiyor…

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Yapı İzin İstatistiklerine göre 2021’de yapı ruhsatı verilen daire sayısı yüzde 27.8 ve yapı kullanım izni verilen daire sayısı da yüzde 4.4 yükseldi.

Yapı ruhsatı alınan daire sayısı 710 bin adetle son dört senenin en yükseğini gördü. Fakat yeni ruhsatlarda inşaat sürelerinin ortalama 2-3 sene olduğu dikkate alınırsa, önceki senelerin arz açığının telafi edilmesinin zaman alacağı ortaya çıkıyor.

Konut satış sayıları da arzın satışı karşılama oranının yüzde 40’lar seviyesine düştüğünü gözler önüne seriyor. 2013’te bu oran yüzde 63, 2014’te yüzde 63 civarında oldu.

Habertürk’te yer alan habere göre; Türkiye’de senelik olarak yaklaşık 800 bin yeni konuta ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Kovid-19 salgınından önce daralma yaşayan inşaat sektörü, 2021 yılında toparlanma kaydedilmişti. Fakat yükselen girdi maliyetleri sektörün en baskı unsuru oldu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya