Emlak Haberleri

Konut fiyatları artışta!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kur krizi ve enflasyon sebebiyle konutta yabancılara satışlar adeta zirve yaptı. Yabancılara vatandaşlık veren Türkiye’de konut fiyatları son 1 senede yüzde 286 arttı.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Gayrimenkul uzmanı Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, konut fiyatları arttığı için yabancılara satışı yasaklamaya hazırlanan Kanada gibi konut satışlarında bazı sınırlamalara gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen enflasyon ve yaşanan kur kriziyle yurttaşların konut alması hayal olunca, konut sektörünün umudu da yabancı yatırımcılar oldu. Resmi olarak açıklanan verilere göre, hükümetin desteklediği yabancıya konut satışları son 8 senede 4.8 kat artış gösterdi.

2013’te yabancıya yapılan satışların toplam satışlar içerisindeki yüzde 1.1’lik payı 2022 yılının ilk iki ayında yüzde 4.7’ye çıkarken gündemden düşmeyen Rusya-Ukrayna savaşı ve Körfez ülkeleriyle düzelen ilişkilerle bu sene bu oranın yüzde 6’yı aşması bekleniyor.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın aktardığına göre; iç piyasada vatandaşların alım gücünün düşmesiyle birlikte son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut piyasasında yaşanan daralmayı da yabancılara konut satışı kapatıyor. Resmi olarak açıklanan verilere göre, yabancıya gerçekleştirilen konut satışı 2022 yılının ilk iki ayında geçen senenşn aynı dönemine göre yüzde 55.6 artış gösterdi ve 8 bin 777 şeklinde oldu.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan gayrimenkul sektörü temsilcileri bu yıl yabancıya satışlarda önemli artışlar beklediklerini dile getiriyor. Körfez ülkeleri, Ukrayna ve Rusya’dan büyük bir talep geleceğini belirten sektör temsilcileri iç piyasada krizin ise daha derinleşeceğini belirtiyor.

Peki yabancıya konut satışına sınırlama gelmeli mi? İşte sektör temsilcilerinin görüşleri…

“Vatandaşa konut kalmadı”

Körfez ülkelerinden yabancıların yoğun ilgi gösterdiği İstanbul Fatih’te emlakçılık yapan Hayko B. konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Yılbaşından bu yana Araplarda ve kuzey ülkelerinde müthiş talep artışı var. İnanılmaz fiyatları kabul ediyorlar. Aldıkları evlerde ise yılın sadece birkaç ayı kalıyorlar” diyor. Beşiktaş’ta emlakçılık yapan Feridun Üzümcü de “Vatandaşa ev kalmadı. Hem satılık hem kiralıkta yabancılardan daha çok talep var” şeklinde konuştu.

Fiyatların da arttığını belirtilirken, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Bizim semtteki kiralar bir yılda yüzde 200’den fazla arttı. Geçen yıl 3 bin 500 lira olan 2+1 evler şu an 8-9 bin lira civarında. Eskiden öğrenciler 2-3 kişi bir arada yaşardı, şimdi çalışanlar da öğrenci gibi yaşamaya başladı”

“Yabancıya konut satışına sınırlama gelmeli”

Konut sahibi-kiracı davalarının artış gösterdiğine değinen Gayrimenkul Uzmanı Avukat Elvan Kakıcı Şimşek de iki senede konut fiyatları yüzde 51 artış gösterdiği için yabancılara konut satışını yasaklamaya hazırlanan Kanada gibi ülkemizde de bir sınırlamaya gidilmesi gerektiğine değiniyor. Elvan Kakıcı Şimşek  yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Özellikle kira konusunda düzenleme yapılmazsa içinden çıkılamaz bir krize dönüşmesi çok olası”

Konut savaşlarının başladığını ve 3-5 sene içerisinde konut ihtiyacının daha da artacağına değinen Elvan Kakıcı Şimşek, verdiği önerilerde sunları dile getirdi: “Arz talep dengesinin bozulmaması için yabancıya satışta bir sınırlama gelmeli. Kiracıya yasal zam oranı yüzde 50’yi görecek. Bu nedenle uzmanlar geçici zam sınırlaması, artışa tavan getirilmesi gibi önerilerde bulunuyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya