Emlak Haberleri

Konut fiyatları en çok hangi illerde arttı?

Son 7 aylık ev fiyatlarındaki yükseliş yüzde 74,7’ye ulaştı. Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını ve gayrimenkul sektöründeki son durumu kaleme aldı. İşte o yazı…

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını ve gayrimenkul sektöründeki son durumu kaleme aldı. Abdurrahman Yıldırım, yazısına “Son bir yıllık konut fiyat artışı ilk kez yüzde 100’ü geçti. Geçmişte olmuş mudur bilmiyoruz. Bildiğimiz konut fiyat verilerinin düzenli tutulduğu 2010 sonrasında böyle bir artışın olmadığıdır” ifadelerini kullanarak başladı. 

Son 7 aylık ev fiyatlarındaki yükselişin yüzde 74,7’ye ulaştığına dikkat çeken Yıldırım, faiz indirimlerinin hayata geçirildiği Eylül ayından bu güne konut fiyatlarının yükselişte dolar kurunu bile geride bıraktığının altını çizdi.

Peki konut fiyatlarında ve gayrimenkul sektöründe son durum ne? Konut fiyatları en çok hangi illerde arttı? İşte ayrıntılar…

“Negatif faizler, hızlı kur artışı ve sıçrayan enflasyon karşısında tetikte bekleyen çokmuş ki, hemen harekete geçmiş. Tıpkı dolar, altın ve diğer finansal ürünlerin alınıp satılmasında gibi konut ve gayrimenkul işlemleri aynı hızda yapılmış” açıklamasında bulunan Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, 2022’nin 4 ayında hem konut hem konut dışı gayrimenkul satışlarının tarihi yüksek düzeye çıktığını belirtti.

Artık paranın gayrimenkulden kazanıldığını vurgulayan Abdurrahman Yıldırım, “En büyük spekülasyonlar da, manipülasyonlar da gayrimenkul piyasasında dönüyor” diye konuştu.

ANTALYA FİYAT ARTIŞINDA LİDER OLDU

Konut fiyatlarının talep sebebiyle yükseldiğini de aktaran Yıldırım, 7 aylık dönemde en yüksek artışın yüzde 92 ile Antalya’da olduğunu belirterek, “Isparta ve Burdur’u da içine alan TR 61 istatistik alt grubunun son bir yıllık fiyat artışı yüzde 139.6’yı buldu” açıklamasını yaptı.

Özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bu bölgeye talebin artmasını sağladığını dile getiren Yıldırım, “Nisan ayı verilerinde Antalya en çok yabancıya satışın yapılan il haline gelirken, ilk kez en çok konutun Rusya vatandaşlarına satıldığı dikkat çekti” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA EV FİYATLARI NE KADAR ARTTI?

Son 7 ayda İstanbul yüzde 86.8’lik yükselişle ev fiyatlarının en çok yükseldiği ikinci şehir oldu. Senelik yükselişte ise megakent, yüzde 122 ile 3. sıraya yerleşti.

Yıldırım, “Yıllık artışta yüzde 129.6 ile ikinci sırada gelen Muğla, Aydın, Denizli bölgesinin son 7 aylık primi yüzde 76.4 ile altıncı sıraya düştü” ifadelerini kullandı ve bu grubun fiyat yükselişinin Mart’ta hız kestiğine, Şubat ayında ise senelik yüzde 118.3 primle en çok artan bölge olduğuna dikkat çekti.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜ, FİYATLAR KATLANDI

9 Mayıs tarihinde kamu bankalarının konut kredisi faizlerini aylık yüzde 1.29’dan yüzde 0.99 ve 0.89’a düşürdüğünün duyurulmasıya beraber, ev fiyatları yeni bir sıçrama yaptı. Kredi faizleri düştü ancak bir gece  internet sitelerindeki satılık konut ilanları geri çekildi ve fiyatlar yüzde 10 ile 30 arasında artırılarak yenilendi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya